Přitom už v říjnu nezaměstnanost na Ústecku meziročně stoupla přes 3,5 procenta na 12,77 %!

Plánované výpovědi v chemičce půjdou napříč celou firmou. „Nejvíc přitom bude postižen obor chemiků,“ uvedl odborový předák Ladislav Holub s tím, že se s tím bohužel nedá nic dělat.

Hromadné propouštění nabírá obrátky. „Víme o propuštění 163 fyzických osob,“ uvedl na toto konto Holub. Celkem se v chemičce uvolní na dvě stě pracovních míst.

O vyhazovu zaměstnanců je už rozhodnuto. „Pracovníci zatím ovšem výpověď nedostali, obdrží ji v průběhu následujících týdnů,“ oznámil mluvčí chemičky Zdeněk Rytíř s tím, že hromadné propouštění vypukne na konci listopadu.

I když společnost prochází velkou krizí, její bývalý pracovník, který si nepřál být jmenován, se domnívá, že podnik nepadne. „Je tu státní zájem,“ podotýká.

To potvrzuje i pondělní návštěva Spolchemie bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Ten sice po jednání s vedením podniku hýřil optimismem, nebyl však schopen uvést jiný způsob záchrany podniku, než vedením chemičky nabízenou redukcí nákladů, tj. také propouštěním. „Propouštění je jedním z nutných prostředků, jak zachránit celou firmu,“ pouze uvedl šéf ČSSD.

Paroubek se měl při své návštěvě Ústí sejít se zástupcem odborů, k čemuž došlo až po urgencích ze strany Ústeckého deníku. Zprvu zklamaný Holub reagoval: „Hodinu jsem na pana Paroubka čekal, ale nedočkal jsem se. Něco to vypovídá o sociálním cítění pana Paroubka.“

Podle Paroubkova asistenta Tomáše Prchala prý došlo k organizačním komplikacím. Nakonec však ke schůzce obou stran došlo.

Holub posléze po schůzce uvedl: „Bylo mi panem Paroubkem jasně vysvětleno, že tam, kde nic není, ani Bůh nebere.“

Spolchemie má obstavený veškerý majetek, věřitelské banky jí daly čas do příštího roku na odklad splátek. Firmě má pomoci plán s názvem Cibule, který má pomoci od totálního úpadku. Kromě masového propouštění bude třeba prodat i nepotřebný majetek.

S nastalou situací v chemičce je srozuměn i Úřad práce. „Jsme v přímém kontaktu s personálním oddělením Spolchemie,“ uvedla na toto téma mluvčí úřadu Hana Drncová.

Propuštěným pracovníkům Spolchemie má být věnována nadstandardní péče. „Společnosti jsme vyhradili prostor pro zařazení propouštěných zaměstnanců do evidence v mimoúředních hodinách,“ například uvádí Drncová.

Úřad práce v pondělí zveřejnil statistiky nezaměstnanosti za říjen. I když nezaměstnanost mírně klesla, v předpovědi na další měsíce zůstává úřad skeptický.

NELICHOTIVÁ ČÍSLA
NEZAMĚSTNANOST NA ÚSTECKU:
říjen 2009 12,77 %
září 2009 13,15 %
září 2008 9,24 %

Bude lépe?

Lépší časy ale asi nebudou. „Očekává se spíše nárůst nezaměstnanosti setrvávajícím vlivem ekonomické krize, hromadným propouštěním, ukončením pracovních poměrů na dobu určitou převážně ke konci roku a vlivem ukončení sezonních prací,“ zní argumenty Drncové.

Vše má své pro a proti. I když Spolchemie kvůli neuspokojivým hospodářským výsledkům propouští téměř pětinu svých zaměstnanců, krajské metropoli nabídne tento týden otevírající obchodní centrum Forum kolem šesti set nových pracovních míst.

Poptávka po některých profesích je však trvalá. Poptávka je hlavně ve zdravotnictví (lékaři a zdravotní sestry), po kovořemeslnících (obsluha kovoobráběcích strojů, zámečníci, svářeči, montéři), obchodních zástupcích a na profesi kuchař.