Místní obyvatele, a zejména důchodce obývající Dům s pečovatelskou službou, který se nachází na kopci, to rozhodně nepotěší.

„Naši klienti by byli moc rádi, kdyby linka zůstala zachována,“ přeje si jedna z pečovatelek Jaroslava Kuzová. Autobusy nyní mají zastávku přímo před pečovatelským domem.

„Lidé budou nešťastní,“ dodává chlumecká učitelka a zastupitelka Eva Koupilová. „Na druhou stranu, když na to nejsou peníze, tak se to nemůže provozovat,“ dodala.

Dopravce počká

Autobusy spojují centrum Chlumce se vzdálenými okrajovými částmi Stradov a Žandov. Provozovatel linky, firma Nordbus, navíc za poslední období od obce nedostala zaplaceno.

„Nejedná se o částku, která by nás položila. Máme v Chlumci sídlo firmy, v rámci dobrých sousedských vztahů na vyplacení dlužné částky počkáme,“ reagoval majitel Nordbusu Pavel Chaloupka.

Vnitroobecní linka jezdí desetkrát denně. Že se jedná o nadstandardní službu, dokazuje i fakt, že v republice mnoho obcí se srovnatelnou dopravní obslužností není.

Kromě kompletního zrušení linky je ve hře ještě seškrtání několika jejích spojů. Zastáncem této varianty je starosta Chlumce Josef Říha. „Autobusová doprava obec stojí ročně jeden a půl milionu korun. To je velká částka a zátěž pro náš rozpočet.“

Co s tím? „Představoval bych si zredukovat náklady na polovinu,“ přeje si starosta. Zároveň je přesvědčen, že k restriktivním opatřením by kvůli menším letošním příjmům na daních muselo dojít tak jako tak.

V současnosti se zjišťuje, které spoje nejsou vytížené, a ty by se případně mohly zrušit.

Poněkud jiný názor na celou záležitost má místostarosta Chlumce Petr Boháč. „Obec potřebuje dosáhnout větších úspor. Jde spíše o zrušení celé linky,“ říká. Jak Říha, tak Boháč se shodují v tom, že se celá věc ještě bude dále projednávat.

„Bude to řešit rada obce. Je to věcí diskuze,“ zakončuje Boháč.

Obec má na pondělním zasedání zastupitelstva zveřejnit možné věřitele, kteří by Chlumci půjčili na sedmnáctimilionový dluh, který obec má vůči Vodohospodářským stavbám s. r. o., a kvůli němuž je obec už dva měsíce v exekučním řízení.

Obec má obstavený majetek, zablokované účty a nemůže operovat se svými penězi. Po zrušení exekuce bude moci odprodat část majetku a snížit dluhy.
Rozpočet na příští rok se bude projednávat v příštích týdnech, samotné jeho schválení proběhne v prosinci.