„Některé úsporné kroky již schválili radní, další předložím v prosinci ke schválení zastupitelům,“ informoval primátor Jan Kubata (ODS).

Podobné plány ale nedávno zveřejnil starosta Střekova Vlastimil Žáček (ODS). Ten chtěl na obvodních politicích ušetřit půl milionu korun, ale nakonec navrhl úspory jen poloviční.

Tento týden si tak střekovští zastupitelé navzdory krizi a očekávané nižší dotaci od města odhlasovali pro příští rok prakticky stejné odměny jako letos.

„Původní návrh byl moc drastický, nepodařilo se mi ho v koalici (ODS + ČSSD) prosadit. Počkáme na předpis vlády a podle něj pak případně odměny snížíme,“ řekl Žáček včera.

Nejde o zanedbatelné částky. Například radní Střekova si měsíčně přijdou na 2350 korun, řadoví zastupitelé pak na 820 korun. Podle původního návrhu by ti první napříště pobírali jen 500 a druzí 160 korun.

„Překvapilo mě, že jeden týden starosta avizuje nějaké částky a pak nám dá ke schválení úplně jiné,“ divil se střekovský zastupitel Viktor Malinkovič (KSČM). V zájmu zvýšení úspor prý proto alespoň navrhl, že by starosta svoji funkci mohl vykonávat jako neuvolněný politik.

„Ovšem v řadách svých kolegů – zastupitelů jsem pro to nenašel podporu,“ přiznal Malinkovič.

„Zrušili jsme majetkový výbor a bytovou komisi. A snížili náhradu ušlé mzdy pro zastupitele ze 132 na 100 korun za hodinu,“ vypočítal Žáček nová opatření, která mají Střekovu v příštím roce ušetřit čtvrt milionu korun.

První úsporné kroky již také učinili ústečtí radní. Zrušili 2 z 11 komisí, konkrétně programu aktivní politiky a finanční. U dalších pak snížili počet členů ze 110 na 76.

Dále doporučili snížit počet členů majetkového i finančního výboru, v každém o 2. A rovněž o 4 % snížit odměny zastupitelům, předsedům a členům výborů a komisí i sobě. „O tom ale s konečnou platností rozhodnou zastupitelé 10. prosince,“ informoval mluvčí města Milan Knotek.

Primátor Kubata řekl, že je optimista a věří, že minimálně koaliční zastupitelé pro to ruku zvednou. „Jsme–li nuceni v příštím roce šetřit v mnoha oblastech, musíme začít u sebe,“ poznamenal.

V pravomoci zastupitelstva je ale podle Nergla jen snížení odměn neuvolněným funkcionářům. U uvolněných, tedy primátora a jeho tří náměstků, to podle něj nelze, protože mají odměnu pevně stanovenou usnesením vlády.

Primátorská měsíční odměna činí kolem 68 tisíc a náměstci si přijdou přibližně na 60 tisíc korun.