Bylo mu dvacet devět let a netrpěl žádným chronickým onemocněním. Nemoc však údajně podcenil a „přecházel“.

Studenti byli touto informací šokováni.

„Řekla nám o tom na přednášce děkanka,“ uvedla Lenka Lukášová, studentka dokumentace památek, a pokračovala: „A když řekla, že šlo o prasečí chřipku, všechny nás polil studený pot. Hned jsem to volala rodičům, jestli o tom něco nevědí,“ dodala Lukášová.

Děkanka Filosofické fakulty Michaela Hrubá Deníku potvrdila úmrtí studenta na prasečí chřipku s tím, že nešlo o jejich studenta, ale o studenta Pedagogické fakulty.

Podrobnosti o studentovi poskytla Jana Šiková, mluvčí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP).

„Jednalo se o studenta 4. ročníku Učitelství pro střední školy s aprobací dějepis a společenské vědy, pocházejícího z Mělníka. Studoval fyzicky i na Filozofické fakultě, ale je studentem Pedagogické fakulty,“ řekla Šiková.

Tomáš Jedlička, ředitel mělnické nemocnice, k úmrtí mladíka sdělil: „Je zde pravděpodobná souvislost nákazy s dalšími dvěma pacienty. Všichni tři spolu pracovali na brigádě a všichni podcenili své onemocnění, ačkoliv už došlo i k vykašlávání krve.“

„Byl k nám přivezen ve velmi vážném stavu, s těžkým zánětem plic. Umístěn byl na jednotce ARO infekčního oddělení a napojen na plicní ventilátor.

Zajímavé je, že se u něj nezjistilo žádné závažné onemocnění, “ řekl Jedlička.

Výsledky pitvy, která by mohla odhalit nějakou skrytou chorobu, však ředitel nemocnice neznal.

Student se stal v Česku v pořadí desátou obětí viru prasečí chřipky a vůbec první v mělnické nemocnici, v níž zemřel.

Studenti, ani jeho nejbližší spolužáci se od něho nakazit nemohli, protože se v poslední době výuky nezúčastnil. „V rámci studia vykonával od 9. do 27. 11. povinnou pedagogickou praxi v Neratovicích,“ uvedla Jana Šiková.

Pedagogická praxe měla probíhat na neratovické Soukromé obchodní akademii. „Pokud vím, tak byl u nás ve škole na výuce jen jednou, šlo o jeden náslech. Ověřovali jsme si na krajské hygienické stanici, zda nejsme nějak ohroženi. Hygiena ten případ monitorovala a vyloučila naši školu z okruhu ohrožených,“ vysvětlovala Ivana Kletečková, zástupkyně ředitelky.

Ústecká univerzita zatím žádná preventivní opatření nechystá. „Ještě nejsou zapotřebí, bylo by to předčasné a nechceme vyvolávat paniku,“ konstatovala mluvčí Šiková. Univerzita neplánuje ani smuteční rozloučení s tímto svým studentem.

ZPRACOVALA Kareřina Drozdová