Archaická mapa

V přilehlé, čerstvě zrekonstruované uličce V Jirchářích se totiž nachází velká mapa Českého Středohoří ovšem s patnáct let starými informacemi.

„To, co jsem našel před nádražím, mě fakt pobavilo,“ říká o svém nálezu Karel Nepraš, zastupitel Strany zelených v městském obvodu Ústí nad Labem - město.

„Na zbrusu novém panelu je tady umístěna mapa z roku 1994. Nepátral jsem, jak k tomu došlo, připadá mi to prostě jen neuvěřitelné,“ zakončuje Nepraš.

Ulička spojuje Mírové náměstí s nádražím, chodí tudy spousta lidí. „Když už je tady všechno nové, tak by měla být nová i turistická mapa,“ myslí si o paradoxu v inovovaném přednádražním prostoru procházející Petr Sluťák.

Pro zorientování

Turistické značení má v kompetenci Klub českých turistů. Karel Hlaváček, předseda značkařského obvodu Ústí nad Labem, před mapou vysvětloval: „Tyto velké mapy lidem slouží jen pro běžnou informaci. Většinou když od ní odejdou, tak už si nepamatují, co na ní vlastně viděli,“ tvrdí.

Pro něj je podstatné, že příruční mapy, mapující stejnou oblast, aktualizovány jsou. „Veškerá turistická značení aktualizujeme. Například České Středohoří východ vyšlo v roce 2007 a letos vyšlo opět s nejnovějšími informacemi,“ říká stále aktivní turista Hlaváček, kterému je přes osmdesát let.

Co například na mapě nenajdete?

Na nově namontované mapě chybí dokonce i dálnice D8 z Prahy do Lovosic, která v polovině devadesátých let ještě nebyla hotová.
Nejsou na ní vyznačeny ani cyklotrasy a turistické trasy mají jinou barvu značení.
Karel Hlaváček (hlavní fotografie) ukazuje na místo, kde se napouští jezero Milada a kde vznikla řada cyklotras. Ani to na mapě není.

Chybí dálnice

Jenže na mapě chybí dokonce i dálnice D8 z Prahy do Lovosic, která v polovině devadesátých let ještě nebyla hotová. Nejsou na ní vyznačeny ani cyklotrasy a turistické trasy mají jinou barvu značení.

Proč je mapa tak zastaralá?

„Stojí to hrozně moc peněz. Těchto velkých map je na Ústecku pouze deset, jejich tisk se prodražuje,“ vysvětluje Hlaváček, který slibuje brzkou nápravu.

Na druhé straně cedule má být do konce roku nainstalována mapa Krušných hor. Snad bude obsahovat novější turistické informace.

Město dává od tohoto „trapasu“ ruce pryč a vinu odmítá.

„Informační tabuli instaloval zhotovitel akce Insky. Podklady k tomu předal Klub turistů, který zajišťoval i konstrukci,“ uvedla Ivana Solničková, mluvčí magistrátu.