Chybí lékárna

Místní obyvatelé jsou na svou obec pyšní, tu a tam ale zazní i kritika. „Jsem stará ženská a rozhodně tady postrádám lékárnu,“ říká například Věra Šťastná, která se do Velkého Března přistěhovala z Jílového u Děčína. Místostarosta Pavel Šrámek absenci lékárny vysvětluje: „V loňském roce místní pobočka zanikla. Její provoz je pro lékárníky nerentabilní. Je těžké je přesvědčit,“ říká. Tisá: Drsný ráj na dohled komínů města chemie

Jinak ovšem Velké Březno prosperuje. Nové rodinné domky přibývají jako houby po dešti, lidé se sem stále stěhují. Obec stále roste.
Velké Březno má téměř ideální polohu mezi Děčínem a Ústím. Dopravní spojení s městy zajišťují osobní vlaky a dvě autobusové linky. Neštědice na protějším břehu Labe propojuje místní přívoz.

„Lidé jezdí za prací hlavně do Ústí,“ říká o pracovních možnostech v obci starosta Miroslav Moucha. Je to logické. Místní podniky práci pro tolik lidí nemají.
A o které průmyslové závody jde? „Pivovaru Březňák, který koupila firma Heineken, se prý velmi daří v zahraničí,“ hrdě říká Moucha.

Naopak loděnice ve Valtířově zaměstnává převážně svářeče ze zahraničí. Ve Velkém Březně se ještě nachází velký areál bývalé textilky, ve kterém nyní operuje strojírenský závod Bohuslav na výrobu chladičů. V Chlumci jsou lidé spokojeni

Sportovat lze všude

Obec se může pochlubit svým zájmem o sportovní vyžití. Jsou zde tenisové kurty a dva fotbalové kluby. Loni vzniklo víceúčelové sportovní hřiště s umělým povrchem. A v plánu je další. „V prostoru bývalé valtířovské pískovny vznikne multifunkční sportovní areál, jenž bude z 92,5 procenta hrazen finanční dotací z EU,“ píše se v obecním periodiku. Dlouhodobým plánem je rovněž protažení cyklostezky až do Děčína.

„Ta nyní končí těsně před začátkem naší obce,“ vysvětluje starosta.
Velké Březno je pro turisty zatím pouze „přestupní stanicí“, nicméně možností pro turistické vyžití je zde fůra.

„V pivovaru jsou k dispozici prohlídky. Nedaleká obec Homole vlastní geologické muzeum. Je zde krásný zámek, ve Valtířově je k vidění Chotkova hrobka s kostelíkem.

Místním nadšencům se letos podařilo koupit historickou železnici vedoucí do Zubrnic, v nichž se nachází skanzen,“ jmenuje Moucha místa, která stojí za vidění. Nad obcí se také nachází zajímavý skalní hřib Magnetovec. Velké Březno na nápor turistů ještě čeká. Libouchec není jen tunel na dálnici D8. Přesvědčte se

Figury z historie: Chotkové a Cibich

Když se řekne Velké Březno, téměř každý si vybaví zámek a pivovar. Není to žádné překvapení, jde o nejznámější symboly obce.

I když je historie zámku dlouhá, nejzajímavější je pro nás zejména devatenácté století. „Koupil ho hrabě Karel Chotek, tehdejší nejvýznamnější rakouský politik,“ říká o nejvyšším purkrabím v Čechách Václav Houfek z ústeckého muzea.

„Klasicistní vilu nechal přestavět na novorenesanční zámeček s anglickým parkem, který se stal jeho trvalým sídlem,“ dodává. Po druhé světové válce ovšem zámek čekal stejný osud jako u všech podobných objektů: znárodnění.

S rodinou Chotků je rovněž spjat místní pivovar. I když byl založen již v roce 1753, na firemních webových stránkách se píše, že o dvě stě padesát let později vařil dokonce osmnáct druhů piv.

Co však dělá Březňák unikátním výrobkem, je postava Viktora Cibicha. „Tohoto drážního úředníka přesvědčili, aby jim zapózoval na pivní etiketu,“ líčí Houfek. Jako protihodnotu dostal doživotní rentu třicet piv týdně, kterou si vychutnával ve zdejší restauraci Tivoli.

O nejvěrnější Cibichovo napodobení se dělají soutěže, o této osobě ví celý svět. „Ochrannou známku plagiovali ve všech možných koutech světa,“ zmiňuje neuvěřitelnou popularitu usmívajícího se plešatého pána se žejdlíkem piva Houfek. Zmiňuje přitom státy jako Argentinu, Rumunsko nebo Uruguay.

Donedávna se nevědělo, kde má Cibich hrob. Ten objevil ve Valtířově ústecký archivář Vladimír Kaiser.

Velké Březno má základní školu, kterou navštěvuje 350 dětí
Velké Březno – Obec sestává z katastrů Velké Březno, Vítov a Valtířov. V současnosti v nich žije 2180 obyvatel, jejichž průměrný věk je 40 let. Výměra obce je 811 hektarů.

V obci funguje vodovod, kanalizace, hasičská jednotka JPO II. Je provozovatelem místní základní školy, kterou navštěvuje 350 dětí. V obci je rovněž mateřská školka, domov pro seniory, zdravotní středisko s ordinací praktického a dětského lékaře, místní samoobsluha a benzinová stanice.

V obci dlouhou dobu funguje pivovar a turisty láká novorenesanční zámek spjatý s hrabětem Karlem Chotkem.

Ústí na hasiče téměř nepřispívá
Velké Březno – Ve Velkém Březně funguje jednotka dobrovolných hasičů, kterou platí obec. Jednotka požární ochrany JPO II je jedinou jednotkou dobrovolných hasičů v ústeckém okrese, která je přímo řízená dispečinkem krajského záchranného systému.

„Počet jejích výjezdů dělá tolik, co všechny okresní jednotky dohromady,“ říká starosta obce Miroslav Moucha. Dodává, že polovina výjezdů spadá do katastru Ústí. Přesto dostává od města na doplnění nutné výbavy minimum finančních prostředků.

„Tento problém nás velmi pálí,“ říká k tomu místostarosta Pavel Šrámek. Hasiči významnou měrou přispěli v záchranných akcích při povodních v letech 2002 a 2006.

Ze zaniklé osady Velichov je penzion
Velké Březno – I když v obci funguje pět restaurací (Tivoli, U Dubu, Adonis, Vítov, Na Kopečku ve Valtířově), Velké Březno postrádalo nějaký luxusnější penzion.

To se ovšem změnilo. Velichov, po druhé světové válce po odsunu německého obyvatelstva zaniklá osada, se změnil k nepoznání. Nový penzion Panství Velichov nabízí uprostřed lesů za Velkým Březnem stravování, ubytování, tenisový kurt nebo vinný sklep.

Romantické prostředí se využívá jak pro svatby, tak pro různé firemní akce, v nichž si je možné objednat raut. Kapacitu je podle webových stránek možné rozdělit podle sezonních období. Na zimu je k dispozici 55 míst, letní kapacita s venkovním sezením čítá 220 osob.

ANKETA: Jak se vám žije ve Velkém Březně?


Světlana Kotrbatá
prodavačka, 36 let
Žije se mi tady dobře. U nás ve Velkém Březně máme všechno, na co si vzpomeneme. Já osobně zde nic nepostrádám.

Jindřich Coubal
důchodce, 84 let
Je tu dobře. Žiju na tomto místě už od konce druhé světové války, to máte 64 let. Bydlím ve Vítově, který byl dříve samostatný.

Josef Hejda
nezaměstnaný, 52 let
Ve Velkém Březně se mi žije fajnově. Nic mi zde nechybí, jsem s obcí spokojený. Myslím, že není třeba nic dalšího dodávat.

Marcela Sirotková
studentka, 13 let
Je tu dobře. Líbí se mi, že je tady docela klid. Máme u nás spoustu houpaček, na kterých se dá dobře vyblbnout.

Věra Šťastná
důchodkyně, 68 let
Do optima mi v obci chybí lékárna a drogerie. Rovněž by bylo třeba pořádné řeznictví. Zkrátka bych si přála lepší obchodní síť.

Obec má mistryni světa v aerobiku
Velké Březno – Žákyně velkobřezenské základní školy Monika Cermanová slaví ve svém útlém věku velké úspěchy ve sportovním aerobiku. Má za sebou celou řadu vítězství z let minulých.

V roce 2007 se v kategorii kadetek stala mistryní České republiky a z mistrovství světa v Bělehradě si rovněž odvezla zlatou medaili. O rok později republikový úspěch zopakovala, v Moskvě se stala vicemistryní světa a letos se stala vicemistryní ČR trojic (na snímku).

Od 1. do 5. prosince se Cermanová zúčastní mistrovství světa na Martiniku v karibské oblasti.

PROČ ŽIJI VE VELKÉM BŘEZNĚ?
Je to snad nejkrásnější obec v republice
Narodil jsem se v Mladé Boleslavi, po studiích na vysoké škole jsem hledal zaměstnání s bytem, které jsem nakonec našel v Ústí nad Labem. Má dcera měla potíže s průduškami a mně se podařilo sehnat chatu v Suleticích, což je vesnice kousek nad Velkým Březnem.

Na chatu jsem přes něj jezdil tak dlouho, až jsem se v něm usídlil natrvalo. Postavil jsem si zde domek a musím říct, že jsem hrdým občanem Velkého Března, protože je to snad nejkrásnější obec v České republice. Jak z hlediska přírody, teplého podnebí nebo mimořádné lokality.

Je tu krásná příroda, lesy a kopce, dva kilometry od obce nemáte pocit, že jste v Ústeckém kraji, ale na Šumavě. Jsem tady doma.

Starosta obce Miroslav Moucha