Ústečané to nesou nelibě. „Je to špatné rozhodnutí, ale na druhou stranu se při současné míře zadlužení chemičky nelze divit,“ myslí si Petr Gabriel. Dodává však, že už teď Spolchemie splňuje ekologické normy.

Není to definitivní

Doporučující stanovisko krajské komise není definitivní. Na základě jejích podkladů bude o věci rozhodovat krajská rada v polovině prosince.
Co komisi vedlo k tomuto usnesení? „Její členové o prodloužení povolení rozhodli v hlasování.

Zástupci Spolchemie nás přesvědčili, že stav současné technologie není finální. Má být nahrazena modernější membránovou technologií, při níž se rtuť už nepoužívá,“ informoval Deník místopředseda krajské komise životního prostředí Luboš Motl.

Čím je rtuť nebezpečná?
Jedná se o prvek, který je pro lidský organismus jedovatý. Do něj se rtuť dostává dvěma cestami – v potravě a dýcháním. Nejtoxičtější je rtuť ve formě organosloučenin. V této podobě se nachází v rybách a organismus je schopen ji přijmout téměř ze sta procent.

Ten si chemičku, respektive její provoz Elektrolýza, byl spolu s ostatními nedávno prohlédnout.

Slib nedodržen

Ekologické sdružení Arnika, které Ústecký kraj již dříve požádal o vyjádření na vývoj událostí, zareagovalo: „Pokud bude vydáno od kraje kladné rozhodnutí, Arnika se odvolá,“ řekl Jindřich Petrlík ze sdružení.

Vadí mu, že chemička nedodržela slib a neskončí s používáním rtuti do konce roku 2012.

Spolchemie v současnosti nemá tiskového mluvčího, tudíž je komunikace s médii znesnadněna. Její generální ředitel François Vleugels na nedávné tiskové konferenci uvedl, že žádost o prodloužení integrovaného povolení o tři roky bylo vyvoláno špatnou ekonomickou situací.

V ní není reálné zajistit na tuto rozsáhlou investici úvěr.

Motl podotkl, že případné zamítnutí prodloužení povolení by mohlo znamenat ekologické nebezpečí. Při přepravě chloru by při případné havárii mohlo dojít ke katastrofě.

Mimořádná schůze krajské rady proběhne 16. prosince. Po ní by mělo být jasněji.