„Je to hrůza, hluk je to velmi nepříjemný. Navíc nám ta dálnice ubírá slunce, nevím, proč tam nedali průhledné stěny z plexiskla,“ stěžuje si Jiřina Róblová, která bydlí v Gogolově ulici.. „A to jsou tu na tom někteří lidé ještě hůře.“

S nadměrnou hlukovou zátěží se potýkají Trmice po dostavbě dálnice D8. Vyplývá to ze studie, již si nechalo zpracovat Ředitelství silnic a dálnic. To bude muset přijmout opatření, jež budou minimalizovat dopad hluku na soukromí zdejších obyvatel.

Jak v souhrnné zprávě uvádí Martin Boháč z firmy APRIS 3MP, jež studii zpracovala, opatření k minimalizaci hluku se dotknou desítek budov. „Celkem bylo zaměřeno 43 objektů, u kterých bude nutné provést stavebně technické změny, vedoucí ke snížení dopadu nadměrného hluku z provozu na dálnici D8,“ píše Boháč.Obce na pravém břehu Labe se bojí dopravního kolapsu

Podle ŘSD se problém bude hlavně řešit protihlukovými okny. Zatím se ale nic neděje. Na to si stěžují obyvatelé Trmic, kteří nadměrným hlukem trpí.

Například Jiřina Róblová. „Kdysi dávno přišla nějaká slečna s mladíkem, zjistili, že sice okna máme, ale že nemáme protihlukové dveře, a od té doby se nikdo neozval,“ líčila svou zkušenost.

S trmickou radnicí prý ŘSD o problému v podstatě vůbec nekomunikuje, alespoň podle Jany Oubrechtové, starostky Trmic. „ŘSD má seznam lidí, kterých se to dotýká, ale není na něm žádný termín, kdy protihluková opatření provedou,“ vysvětlovala.

„Nám jen dali na vědomí, že měření budou provádět, pak už to bylo na ŘSD. Jde to úplně mimo nás. Určitě to budeme urgovat,“ prohlásila dál Oubrechtová.

Podobně také ostatní členové samosprávy si myslí, že by ŘSD mohlo provedení protihlukových opatření poněkud urychlit. „Nemám o tom sice více informací, ale pokud na sebe ŘSD vzalo tento závazek, tak by mu rozhodně mělo dostát,“ myslí si o tom například Tomáš Kraus.

Samo ŘSD se pak brání s tím, že protihluková opatření v Trmicích, ale také v Koštově se už provádějí. Alespoň tedy podle Martiny Vápeníkové, mluvčí této státní společnosti. „Hluková opatření se budou provádět v Trmicích a Koštově, a to výměnou oken za okna protihluková u zhruba 70 objektů. Tato akce již probíhá s tím, že z větší části proběhne v příštím roce s termínem dokončení 11/2010.

Částka vyčleněná na tuto akci je cca 40 mil. Kč. Hluková opatření jsou navržena již na budoucí zprovoznění úseku 0805 přes České středohoří.“
Dokumentace pro ohlášení stavebních úprav úřadům již prý byla zpracována.

Z výsledků měření, jež jsou v hlukové studii uvedeny, je jasné, že nadměrný hluk překračuje povolené hodnoty v rozmezí 5 – 10 decibelů přes den.

Norma stanovuje doporučené denní hodnoty na 60 decibelech a noční v rozmezí 50 až 55 decibelů, přičemž se mění podle typu zástavby.

Protihluková okna sice sníží hladiny hluku v domech a bytech, na druhou stranu ale nechrání na ulici.
Graf: Hladina hluku dálnice D8