Jaké na ni mají pamětníci vzpomínky? „Co si vybavuji, tak uvnitř pošty to bylo prostorné,“ říká o ní Ústečan Josef Vaškanin.

„Budova vypadala pěkně, rozhodně lépe než to příšerné betonové monstrum, co se tam nyní staví,“ tvrdí o současném stavu lokality.

Neorenesanční stavba hlavní pošty byla pro veřejnost otevřena 18. listopadu 1900.Zaniklé Ústí: Nové domy se starými názvy

„Byla to hned po Praze druhá nejvýkonnější poštovní centrála v Čechách,“ popisuje její velikost a efektivitu vědecký pracovník ústeckého muzea Václav Houfek.

Skutečně, tehdejší fotografie dokazují, že dům byl rozsáhlým a honosným poštovním sídlem. Spolu s vedle stojícím divadlem a muzeem tvořily impozantní trio.

Monumentální stavba fungovala v plné parádě do konce druhé světové války. „Při leteckých náletech v dubnu 1945 dostala zadní část pošty zásah,“ líčí počátek pádu krásného domu archivář Vladimír Kaiser. Po válce se jej už nepodařilo plně obnovit, opravila se pouze jeho část.

Snímek zachycuje budovu pošty, která tu byla ještě v osmdesátých letech


Budovu nechal komunistický režim zchátrat, až došlo k nejhoršímu. „Je škoda, že to zbourali,“ myslí si o demolici Kaiser. Ta proběhla roku 1988 a poté se poštovní úřad provizorně přestěhoval do prostoru muzea.FOTOGALERIE: Nádhernou Schaffnerovu vilu v centru komunisté zbořili

Po poště zbyla díra, kterou se za dvacet let nepodařilo ničím zaplnit. Až teď. V současnosti na jejím místě probíhá výstavba multifunkčního objektu, který financuje společnost Energetické a dopravní stavby.

Současný pohled na místo, kde pošta již není a staví se zde nová moderní budova.

O kterém "Zaniklém objektu města Ústí" byste si rádi přečetli?

Posílejte nám své tipy na e-mail:
ustecky@denik.cz
Těšíme se na vaše náměty!