Co na to lidé? „Mám špatná kolena. Dolů do krámu nedojdu, je to moc daleko. Nakupují nám pečovatelky,“ stěžuje si Pravoslava Studničná, jedna z obyvatelek místního domu s pečovatelskou službou (DPS). „Ty autobusy zdarma byly od obce skutečně gesto,“ myslí si Studničná. Staří nájemníci domu jsou zrušením obecní linky hodně zasaženi, DPS leží na kopci.

Redaktor Deníku svezl postarší paní ze Stradova, která šla do Chlumce na nákup. „Štve nás to všechny. Proč to zrušili před Vánocemi?,“ ptá se a děkuje za svezení.

Místostarosta Chlumce Petr Boháč nastalou nepříjemnou situaci vysvětluje: „Jak víte, jednáme s bankami. A ty se ptají, co jsme udělali pro to, aby nám půjčili,“ uvádí na srozuměnou s tím, že vedení obce muselo snížit náklady.

Také do pár kilometrů vzdáleného Žandova už autobus nezavítá. „Aspoň kvůli dětem to mohli nechat jezdit do konce roku,“ domnívá se místní obyvatel Tibor Pajtl, který shodou náhod dělal řidiče právě zrušené linky.

Pajtl pokračuje: „Jezdilo to plné. Ráno jsem vozil děti do školy a lidi na nákupy. Jsme tu na konci světa, nemáme tu ani obchod,“ říká Pajtl s tím, že je celá záležitost s obecními autobusy zpolitizovaná. Co se týče budoucí obnovy autobusů, zůstává Pajtl skeptický.

„Nevěřím, že se to obnoví,“ zakončuje.
Boháč to s místní dopravou nevidí tak černě. „V budoucnu to chceme obnovit, ale otázkou je, kdy na to budeme mít,“ říká o tristní finanční situaci Chlumce. „Obec se nejdříve musí dostat z ekonomického zmatku,“ je přesvědčen místostarosta.

Ten prozatím nepolevuje. Obec musí urychleně sehnat šestnáct milionů, aby se dostala z exekuce. Na dotaz, zda se už objevil seriózní věřitel, Boháč odpověděl: „Stále jednáme.“