Jen pro informaci, ústecká nemocnice obdržela zatím 330 z požadovaných 1900 vakcín. Nevyužitých je tedy 190.
Další várka vakcín je určena potřebám jiné skupiny obyvatelstva, a to dětem.

„Druhá várka vakcín dorazila v pátek a je určena pro potřeby dětského vakcinačního centra, které zahajuje provoz s účinností od čtvrtka v prostorách příjmové ambulance Dětské kliniky,“ informoval Vondra. Očkování se bude týkat dětí od deseti do sedmnácti let spadajících do vytipovaných rizikových skupin.

Ačkoliv obavy z očkování všeobecně přetrvávají, tak i k praktickým lékařům směřuje druhá dodávka vakcíny.
Například Danuše Jurčová, praktická lékařka pro dospělé ze Severní Terasy, ji očekává již zítra.

K průběhu očkování Deníku sdělila: „Ze 40 lidí, které mám na seznamech chronicky nemocných, mi jich deset očkování odřeklo,“ řekla Jurčová.

První várka očkování proti prasečí chřipce probíhala v její ordinaci bez problémů. „Šlo to úplně skvěle. Všech deset pacientů bylo již v 11 hodin připraveno zde v čekárně. Po očkování jsme je tu nechali ještě tak 20 až 30 minut sedět, jestli se u nich neobjeví nějaká alergická reakce,“ vysvětlovala Jurčová.

„Dostali od nás ještě informační letáček s výčtem možných vedlejších účinků, ale ani po neděli nikdo z nich nevolal, že by měl nějaké zdravotní problémy,“ pozitivně zhodnotila první část vakcinace Danuše Jurčová.

Lékařka má strach pouze z toho, že se jí nepodaří naplnit třetí desítku jejích pacientů určených k očkování. Vinu za to přičítá i zkresleným informacím, jež se stále objevují v médiích.

Objevila se informace, že první obětí viru H1N1 se v Ústí nad Labem měl údajně stát šestatřicetiletý muž. Mělo se jednat o diabetika, docházejícího na nefrologicko-dialyzační oddělení Masarykovy nemocnice. Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení k tomu sdělil: „Není žádný takový pacient.“

Nakonec připustil, že šlo o jejich pacienta, který však nezemřel v důsledku prasečí chřipky. V současnosti v lékárnách antivirotikum Tamiflu bez lékařského předpisu neseženete, naopak roušky jsou.

Ty nejlevnější stojí dvě koruny. V lékárně naproti muzeu je nějaký čas neměli, ale teď jich mají skladem kolem tří set. Menší zásobu roušek si zajistili i v dobětické Lékárně u slunce. „Roušek máme asi 40 kusů, ale velký zájem o ně není. Naopak větší zájem je o dezinfekční roztoky kvůli hygieně,“ řekl zdejší lékárník Daniel Kokert.

Zpracoval: Kateřina Drozdová