Slavnostního ceremoniálu se kromě maminek a tatínků se svými ratolestmi zúčastnil zdejší starosta Vlastimil Žáček, místostarosta Václav Křeček (ČSSD) a další zastupitelé i úředníci obvodu. Ceremoniál pak vedl místostarosta Křeček. „Vítám tě mezi občany Ústí nad Labem,“ byla nejčastější slova, jež k dětem pronesl.

Mezi maminkami se proplétali pyšní tatínkové, nebo prarodiče s fotoaparáty. „Ten náš kluk se pak už začal nudit, musela jsem ho držet, aby neupadl, jak se mi odrážel od kolen,“ smála se Marie, maminka pětiměsíčního Vašíka.

Z desítek miminek se během slavnosti rozplakalo jen jediné, chlapeček. Holčičky, bez výjimky, obstály po celou dobu s noblesou a ani nezaplakaly. Rodiče pak měli možnost si svého potomka vyfotit v košíčku, který tu byl pro tuto příležitost připraven.

Jak po obřadu vysvětlil starosta Žáček, akce se pořádá jednou za čtvrt roku. „Obvod na ní má v rozpočtu vyčleněno 50 tisíc korun ročně, město Ústí nad Labem 5 milionů,“ řekl. Vítání občánků je vnímáno především jako akce sociální demokracie, protože jej prosadila v rámci městské koalice. Činovníci města za ODS se jí pak zpravidla účastní zřídka a v menším počtu, než sociální demokraté.