Poprvé v Ústí

Připomenout bývalou „hlavu města“ by nyní mohl, spolu s ostatními primátory města Ústí, právě dokončovaný film ústeckého muzea a jeho pracovníka Jiřího Petrů Pohled shora.

Petrů si ke spolupráci na dokumentu přizval Roberta Tamchynu, redaktora Českého rozhlasu. Ten k natáčení medailonku s Pavlem Broncem uvedl, že ho překvapilo pozvání bývalého primátora do Stadic. Pavel Bronec tam vzpomínal, jak na Ústecko poprvé zavítal v dětství a jedním z míst školního výletu byl právě pomník Přemysla Oráče.

Na ulici nepoznán

Na samém závěru medailonku se Robert Tamchyna Pavla Bronce ptá, zda ho - při jeho občasných návštěvách v Ústí - lidé ještě poznávají. „S úsměvem a trochou ironie bývalý primátor odpověděl, že to trvalo dlouho, ale že dnes už ho nikdo nepoznává… (jako bych v tom tušil jistý klid a radost, že mu jeho minulost při procházce městem nikdo v dobrém ani ve zlém nevyčítá),“ přiblížil úvodní část filmu Robert Tamchyna.

Tehdejší události
Během léta 1986 byly z makovice „šikmého“ kostela vyzvednuty údaje o opravě po úderu blesku v roce 1680.
11. 11. 1986 byl otevřen hotel Vladimir. Koncem roku 1987 získalo město prvních pět trolejbusů. Provoz byl zahájen 1. 7. 1988.
Dne 30. 12. 1988 naposledy hrálo kino Blaník na Bukově, pak bylo zbořeno.
V návaznosti na pražský „Palachův týden“ došlo 8. 2. 1989 k mohutné explozi v areálu KNV, inscenované k zastrašení opozičních sil KV KSČ a StB.
zdroj: Helena Borská – Naše město, jeho primátoři a význačné osobnosti

Na prvního ústeckého primátora si nevzpomněla ani většina dotázaných Ústečanů. „To jméno mi možná něco říká, ale že to byl primátor bych si asi nevzpomněla,“ přemýšlela například Jaroslava Koubová. Mnohým z dotázaných nebylo ani to jméno povědomé.Historik Vladimír Kaiser uvedl, že Pavel Bronec nebyl pro funkci primátora nejspíš tím pravým a proto byl v roce 1989 vlastní stranou z funkce odvolán.

“ Broncovi byli několik set let lesníky, Pavel Bronec byl prvním, kdo rodinnou tradici porušil a stal se politikem,“ uvedl Kaiser a dodal, že „lidská práce“, kterou primátor vykonával po opuštění úřadu, mu šla lépe.

Pohled shora

Povídání s Pavlem Broncem bude mít v připravovaném filmu zhruba sedm minut. Materiálu ale vzniklo podstatně víc. Ten by měl být po dokončení snímku archivován v ústeckém muzeu pro pozdější použití. Stejně jako medailonky ostatních primátorů.

Ing. Pavel Bronec (v úřadě od 24. 6. 1986) se narodil 12. 4. 1942 v Domoušicích na Lounsku. Předkové byli po několik generací lesníky. Bronec vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Českých Budějovicích, dále akademii společenských věd ÚV KSSS v SSSR. Pracoval ve Státním statku v Libouchci. K jeho odvolání z funkce primátora došlo na doporučení OV KSČ plenárním zasedáním 11. 3. 1989.