Ústeckému deníku to potvrdila Michaela Winklerová, mluvčí společnosti CPI.

„Stavbu centra jsme pozastavili, protože logistika není v centru zájmu. Jelikož si myslíme, že těchto logistických center je dost, neplánujeme stavbu ani jinde, nechceme se pouštět do spekulativní výstavby,“ uvedla Winklerová.

Tato zpráva potěšila místní obyvatele a bojovníky proti stavbě. „Něco jsem tušil, ale říkal jsem si, že je to spíše naše zbožné přání. Mám velkou radost,“ uvedl například Václav Seidl, který je ve sdružení Přátelé přírody a patří mu v nedalekém Žďáru nemovitost.

„Chtěl jsem ji rekonstruovat a předělat na rodinný dům, ale kvůli úmyslu zde postavit logistické centrum, jsem to odložil. Nyní se do toho mohu vrhnout,“ dodal Seidl.

Starosta Libouchce Jiří Štěrba z tohoto rozhodnutí naopak příliš radost nemá. „Proč? Protože je špatná situace na pracovním trhu. Ale nedá se nic dělat,“ komentoval to Štěrba.

Na druhou stranu, krajský úřad přes podané námitky potvrdil územní rozhodnutí liboucheckého stavebního úřadu o umístění stavby centra. Proto Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, která vede kampaň proti stavbám v Podkrušnohoří, pod níž se podepsal i bývalý prezident Václav Havel, má obavy, že s novými plány na výstavbu CPI přijde například po deseti letech.

„Bude to jako s paroplynovou elektrárnou v Úžíně. Tady je patnáct let staré stavební povolení, ale přesto je platné a teoreticky nic nebrání zahájení stavby,“ dodal Páleník.

Nadále ovšem platí zákaz činnosti, jenž společnosti CPI udělila Česká inspekce životního prostředí. O tom Deník informoval jako první v polovině listopadu.

Zákaz ČIŽP vydala kvůli rozorání a hnojení pozemků, na nichž mělo centrum stát.

Společnost CPI totiž ohrozila chráněného střevlíka zlatitého, na nějž firma nedostala výjimku z jeho zákonné ochrany. Tu potřebuje k získání stavebního povolení.

O CO PŘESNĚ ŠLO…
Logistické centrum se mělo rozkládat na 40 hektarech. Stát tu mělo dle projektu 12 obřích hal, některé větší než několik fotbalových hřišť a zajíždět sem mělo až 1,5 tisíce kamionů denně.
Plánovaný CPI Park Žďárek