Tvrdí to o něm Mladí sociální demokraté (MSD) ve svém usnesení ze schůze minulý týden, v salonku hotelu Vladimir.

Puška a Kešuda

Usnesení MSD zaslali na email Ústeckého deníku. Účel? Získat stoupence pro krajského předsedu ČSSD Petra Bendu a pošpinit vicehejtmana za ČSSD Arna Fišeru. Setkání MSD se zúčastnily bezmála dvě stovky lidí. Když se tu hlasovalo pro usnesení, pak jednomyslně. To pak požaduje vyloučení Fišery z ČSSD pro údajné poškozování jejího dobrého jména.

„MSD bude intenzivně sledovat veškerou činnost a ,práci náměstka hejtmanky Arno Fišery,“ píše se v usnesení. „MSD vyzývá Jiřího Duška, v ČSSD zvaného Puška a Kešuda, aby vysvětlil tvrzení, které koluje v ČSSD, že financuje účelové nabírání členů pro Arno Fišeru, a aby zveřejnil své příjmy, za které kupuje nemovitosti v Ústí.“

Dušek, o němž MSD hovoří, provozuje mimo jiné firmu Drinks Machine, jež nedávno od města získala dům v Poláčkově ulici. Stojí i za firmou Ekofin PC, jež projevila zájem postavit hotel na Větruši.

Kdo je Velrybář?
Lobbista, jež za pomoci placeného masového náboru členů do stranické buňky zvané „černé duše“ ovlivňuje úspěch kandidátů ve volbách, získává vliv na politické dění. Označení vzniklo před rokem, kdy nejmenovaný podnikatel pod tímto heslem vedl svůj účet za nové členy ODS v restauraci.

Kromě toho MSD odhlasovali svou podporu Bendovi. MSD ovšem nejsou mládežnickou odnoží ČSSD, ale samostatný subjekt. Stojí za ním Ladislav Mrvík jako předseda klubu MSD v Ústí, dále Jakub Tykal a bývalý ústecký zastupitel Martin Bergr. Ten ovšem byl nucen pro své skandální chování ze zastupitelstva odejít ani ne po deseti měsících působení.

Tykal pak Deníku sdělil, že Dušek za pomoci peněz ani tak neorganizuje masové nábory členů, jako spíš kupuje loajalitu pro Fišeru. Nakonec se však nechtěli k ničemu vyjádřit. „Rozhodli jsme se věc nekomentovat, tak se nezlobte,“ napsal Tykal do e–mailu.
Sám Fišera se pak ovšem odmítá MSD jakkoliv zaobírat a jejich obvinění prohlašuje za nesmyslná. „Každá minuta jim věnovaná je jen zbytečnou ztrátou času,“ komentoval to Fišera.

Setkání MSD pak dle Fišerova tvrzení zorganizoval Tomáš Horáček, majitel firmy s luxusními automobily VIP Cars. Známý je například i svým řízením bez řidičského průkazu, za což stanul před soudem. Na Horáčka pak jako na Velrybáře, tentokrát zřejmě ale toho skutečného, ukazují jiná svědectví. Tvrdí, že jednou z Horáčkových akcí měl být třeba masový nábor do neštěmické organizace ČSSD pro zdejší místostarostku Janu Pauerovou.

Svérázný Horáček

Vylíčila to jedna z černých duší, jež se údajně měla náboru účastnit. „Přišla za mnou známá s tím, že prý nám pan Horáček zaplatí, když vstoupíme do ČSSD,“ líčila tehdejší situaci. Účelem náboru mělo být vytvoření protiváhy Fišerovi a získání podpory Bendovi v Ústí. Nábor se ale nepovedl a stál Pauerovou členství v ČSSD.

Dalším pak měl Horáček slíbit za vstup do ČSSD zájezd. V Děčíně měl zase Horáček organizovat masové nábory pro tamějšího předsedu ČSSD Jaroslava Foldynu. Včera o tom informovala MF Dnes.

Benda pak za vším vidí jen snahu démonizovat ČSSD. „Já se od toho kategoricky distancuji. Práce s členskou základnou je věcí místní organizace. Celé to vidím jako útok zvenčí na sociální demokracii. Odkud přišel, nevím.“