Chybí bankomaty

Lidem osloveným Ústeckým deníkem se v této městské části na pravém břehu Labe žije spokojeně. „Od té doby, co na Střekově žiju, se to tu hodně zlepšilo,“ zaznělo většinou z jejich úst. Tři lidé se shodli na tom, že je u nich klid také proto, že na Střekově nežijí skoro žádní romští spoluobčané.

Tu a tam však zazní mírná kritika. „Pod hradem byla mateřská školka. Už tam není, zrušili jí,“ řekl například Albert Franc. Tomáš Šedivý by pro změnu u Novosedlického náměstí ocenil nový bankomat.

„Musím kvůli tomu vždycky jezdit dolů až k soudu. Tam je jediný střekovský bankomat. V okolních panelácích žije hodně starších lidí, myslím, že by ten bankomat tady ocenili,“ myslí si. Jinak je ovšem s místními službami spokojený.

Prasata škodí

Katastrální území Střekova je velmi rozsáhlé – táhne se od Svádova přes Brnou až do dalekých Církvic. Vísky lemující labské zákruty jsou ideálním místem pro bydlení v rodinných domech, kterých je zde celá řada.

„Bydlím v Brné ráda, je tady nádherně. Máme to kousek do přírody, je to ideální místo na procházky,“ říká o bydlení v hustě zastavěné polabské obci Anita Lechnerová. Dodává, že jediným kazem na kráse jsou divoká prasata, která chodí z blízkého lesa rozhrabávat zahrady a ničit místní pozemky.

Pravou stranu Labe s Ústím vždy spojovala autobusová doprava, tu nedávno nahradily ekologičtější trolejbusy. Ve výstavbě je vyhlídková věž na kopečku Malé Sedlo.

V něm by měl být i lesopark, který je momentálně rozestavěný. Střekov se také může pochlubit Mariánským mostem, který je nejvíce oceňovanou českou stavbou devadesátých let.

Mýdlo? Ne, oříšky

Místním se rovněž zdá, že mýdlový zápach z kolosu Setuza už není tak hrozný jako dříve. „Mýdlo nahradily oříšky,“ zmínila se jedna ze střekovských obyvatelek.

Se Střekovem jsou pevně svázána četná průmyslová odvětví – loďařství, chemické nebo potravinářské závody. Setuza, která byla svého času jednou z největších výrobců tuků na světě, však dnešní podobu Střekova ovlivnila nejvíce.

Kus hradu zbourali kvůli prezidentovi

Středověk trvá. Gotickému hradu Střekov se totiž podařilo vydržet až do současnosti.

Městská část Střekova je bytostně spjata s jeho historií. Hrad Střekov, který střežil bezpečnost plavby na Labi a zajišťoval mimo jiné i vybírání celních poplatků, vystavěl v roce 1319 z pověření krále Jana Lucemburského bohatý pražský měšťan Pešík z Veitmile.

Ten jej postavil na strmé skále nad řekou. O necelých 250 let později získali Střekov Lobkowiczové, jimž patří dodnes.

Hrad se v průběhu času proměnil v romantickou ruinu a začal lákat turisty. Navštívila jej spousta významných osobností jako například Johann Wolfgang Goethe, Karel Hynek Mácha nebo světoznámý hudební skladatel Richard Wagner.

Ten se údajně v roce 1842 za úplňku a zahalený do prostěradla potuloval po hradbách a strašil lidi. Nutno dodat, že v devatenáctém století měli všichni tři poněkud jiný výhled než nyní.

Ve dvacátém století se na podobě hradu stačila podepsat zvůle komunistického režimu. Absurditu doby podtrhuje událost z šedesátých let.

Tehdejší prezident Antonín Novotný před avizovanou návštěvou hradu v roce 1961 neměl kde zaparkovat svůj vůz. A tak straničtí aparátčíci zinscenovali požár, při němž vyhořel statek a poplužní dvůr. Na jejich místě se postavilo parkoviště.

Pod hradem rovněž ležely vinice. Ty okolo roku 1920 napadla plíseň a pěstování vinné révy už nebylo obnoveno.

Jaroslav Kalous

70 let, důchodce

Řekl bych, že dobře. Nemáme tu cikány. Bydlel jsem všude možně, ale vrátil jsem se nakonec zpět na Střekov.

Albert Franc

42 let, lodní pracovník

Bydlel jsem na Střekovském nábřeží. Žil jsem tam jako malý kluk. Mám z té doby vcelku dobré vzpomínky.

Jaroslava Kukačková

73 let, důchodkyně

Žiju zde už 23 let. Nyní je tady lepší doprava než v minulosti. Mám to kousek do lesa, což je dobře. Na Střekově je klid.

Marta Mužíková

57 let, důchodkyně

Líbí se mi tady. Žiju zde již 27 let. Máme tady nový obchod, je zde zdravotní středisko. Možná by to ale chtělo víc dětských hřišť.

Tomáš Šedivý

39 let, energetik

Na Střekově je klid, což oceňuji. Jen mi vadí, že na Novosedlickém náměstí není žádný bankomat. Musím kvůli tomu cestovat.