Do každé kapitoly, včetně plánovaných investic, se totiž promítla nutnost šetřit. Stejně jako letos. Městské sady dostanou za necelý rok moderní podobu

„Předpokládáme, že kvůli krizi potrvá výrazný propad daňových příjmů a že oproti minulým letům připlyne do městské pokladny o 180 milionů Kč méně. To je příjem o 17,5 procenta nižší, o tolik jsme proto snížili i výdaje. Dotkne se to všech, jednotlivých odborů magistrátu, našich organizací i obvodních radnic,“ řekl předkladatel návrhu náměstek primátora Libor Turek (ODS).

Nicméně primátor Jan Kubata (ODS) tvrdí, že Ústečané by to na chodu města příliš pocítit neměli. Situace by i v příštím roce, pokud se nic nezmění, měla zůstat zhruba taková jako letos. Městské sady dostanou za necelý rok moderní podobu

Už v tomto roce se na daních vybralo méně a město muselo jednak sáhnout do svých rezerv a také seškrtat původně naplánované výdaje, hlavně investiční. Z toho stavu pak vycházelo i při sestavování rozpočtu pro rok příští. VIZUALIZACE: Atrium se změní k nepoznání

Rozpočet města na rok 2010
Celkové příjmy – 1 583 477 200 korun, z toho pro městské obvody na výkon státní správy – 9 887 000 korun
Výdaje – 2 101 975 200 korun, z toho provozní výdaje města 1 066 449 200 korun, obvodů 16 500 000 korun a investiční výdaje města 1 019 026 000 korun, obvody zatím na investice nedostaly nic.
Oblast financování – 528 385 000 korun

Město tedy zatím neplánuje ani zdražit městskou hromadnou dopravu, omezit odvoz odpadu a dokonce Ústečanům o 9 milionů Kč snížilo daně z nemovitostí.

„Bohužel, když jsem sledoval jednání o státním rozpočtu, bylo mi smutno. Levice si prosadila změny, které vedly k radikálnímu zvýšení schodku. To pro nás v budoucnu může znamenat, že se nezastavíme na propadu 17,5 procenta a budeme muset přistoupit k zásadnějším škrtům, které už se dotknou všech obyvatel města,“ varoval Kubata.

Investice v příštím roce Ústí přísně omezí prakticky jen na ty, na které získalo dotace, převážně z Evropské unie.

Pokračovat bude rekonstrukce muzea i domu kultury, revitalizace Městských sadů, dokončena bude dostavba domova pro seniory na Bukově, zahájena stavba sportoviště na místě zbouraného sektorového centra na Severní Terase, lanové dráhy na Větruši či rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši. Kvůli těmto investicím město také bude v příštím roce hospodařit s více než půlmiliardovým schodkem, protože nejdříve je musí zaplatit ze svého a až po jejich dokončení dorazí dotace. V ústecké zoo vyroste ekocentrum pro děti

Ústecký rozpočet kromě koaličních zastupitelů (ODS, ČSSD) podpořilo i opoziční SZSP. Proti nebyl nikdo, jen 5 zastupitelů za rovněž opoziční KSČM se hlasování zdrželo.

„Nelíbí se nám snížené dotace pro obvody. Chápeme, že už asi není kde brát, ale kdyby se v minulosti masivně nerozprodával městský majetek, mohli jsme teď na tom být lépe,“ poznamenala komunistická zastupitelka Květoslava Čelišová.