Většina z nich nabízí standardně jedli a smrk, případně borovici.

Značný rozdíl ale může být v jejich cenách, a to i u dvou prodejců vzdálených na dohled.

Dle prodejců je nejprodávanějším vánočním stromečkem jedle. Zatímco před obchodním centrem Všebořice je jedle k dostání za 699, jen o několik metrů vedle ji Baumax nabízí za 329 korun.

Společným znakem všech vyzkoušených prodejců byla ochota poradit. U trmického obchodního domu Globus Jan Kovalský vysvětloval, že většina stromků, především jedlí, je z Dánska a Polska. Nazmar však nepřijdou ani stromečky domácí, k dostání jsou i ty.

„Nyní k nám pro stromeček chodí přibližně 30 lidí denně. Ze zkušenosti ale vím, že před Vánocemi je to až 200 zákazníků denně,“ uvedl Kovalský.

K dotazu na nejvhodnější dobu ke koupi Kovalský vysvětlil, že z hlediska trvanlivosti stromku není termín koupě nijak podstatný. Rozdíl je ale v možnostech výběru.

Obchodní domy ale nabízejí i široké spektrum stromečků umělých. Osobně se mi umělé vánoční stromky nejvíce líbily v Globusu. Odpovídala tomu však i cena. Ten opravdu nej stál 6000 Kč.

Ceny stromků.


Pěkný vánoční stromek tam lze pořídit za 4 500 Kč. K dostání jsou stromky i ve vyloženě umělých barvách, jako je modrá, bílá či růžová. Je však nutné je objednat, což jistě není vhodné činit na poslední chvíli.

Další z ústeckých obchodních domů nabízejí stromky levnější, čemuž ale odpovídá i kvalita a vzhled.

V Tescu jsou k sehnání stromky již od 64 korun. Za tuto cenu zákazník dostane solidní, devadesáticentimetrovou „záchodovou štětku“. Metr a půl vysoký vánoční stromek tam lze pořídit za 1199, 180 centimetrů vysoký v cenách od 399 do 1039.

„Extra hustý a bohatý stromek se šiškami a stojanem“ je v obchodním centru k dostání za 1999 korun.

Všechny však vypadají, jako by byly poskládány z mnoha jiných, dávno vysloužilých stromečků. Třeba v Tescu mají i stromky bílé a stříbrné.

V Albertu vypadala kvalita umělých stromků lépe než ve Všebořicích, avšak ani tam nebyla příliš valná.

Stromečky s plastovými stojany tam zákazníci pořídí v cenách od 319 do 1699 Kč, 319 stojí metr a půl vysoký smrček, za 1699 korun můžete pořídit 220 cm vysokou sosnu.