Krize stavbu neohrožuje

Ústeckému deníku to potvrdila Eva Balaštíková, jež je ředitelkou územního pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

„Za letošní rok bylo na stavebních pracech proinvestováno už 28 milionů korun,“ vysvětlovala. „Stavba bude pokračovat i v následujících dvou letech. Její dokončení předpokládáme na podzim roku 2011.“

Kompletní náklady na dokončení rekonstrukce vystoupají dle plánů památkářů zhruba do výše 99 milionů korun. Současná hospodářská a finanční krize by opravy neměla ohrozit. „Zatím tedy nemáme žádné signály, jež by tomu nasvědčovaly,“ dodala ředitelka Balaštíková.

Netradiční stavební postupy

Hlavním dodavatelem rekonstrukce, jež vyšel z výběrového řízení ve veřejné soutěži, je společnost Stamo Děčín. Podle stavbyvedoucího Jiřího Kopeckého se na zámku doposud provádějí statické úpravy, nově vestavba podkroví, oprava střechy.

„Oprava krovů je velmi náročná, protože je zvláštní a velmi masivní,“ popisoval Kopecký. „Obě budovy se musejí například izolovat proti vlhkosti, buduje se odvětrávání podlah. Místo fólií, jež se používají u novostaveb, je tu třeba odvětrávacích kanálků. Je to celkově velmi náročné,“ řekl Kopecký.

Ještě zbývá kostel sv. Floriána

Radnice v Neštěmicích, pod níž Krásné Březno spadá, má rekonstrukci za jednoznačně pozitivní krok. Zámek totiž na rekonstrukci čekal minimálně od revoluce v listopadu roku 1989. Ovšem k zámku ještě přiléhá zdevastovaný kostel sv. Floriána.

„Oprava zámku je opravdu dobrá zpráva. Já jenom ještě doufám, že se památkovému ústavu podaří získat dotaci i na zničený kostel sv. Floriána, aby konečně získal důstojný kabát jako cenná historická památka,“ komentovala to Wagnerová.

Krásnobřezenský zámek je jedna z nejcennějších památek na Ústecku. Především zámecká kaple, kde se – dnes již jen torzovitě – zachovala ukázka saské renesance z prvního desetiletí 17. století, tedy z přelomu vlády císařů Rudolfa II. a Matyáše. Patří také k nejcitovanějším památkám z Ústí nad Labem, ať už v české, nebo německé historické literatuře.