Změny platí od neděle 13. prosince.

Ne každého nový jízdní řád nadchnul. Ilustrovat se to dá na Svádovu a Trmicích.

Svádov má smůlu

Například obyvatelé Svádova protestovali proti spojům, jež jim nenavazovaly na vlaky, s nimiž někteří cestují jezdí do práce.

„Změny tu jsou pouze o víkendu, a to je hluboce neuspokojivé,“ komentoval nový jízdní řád Viktor Malinkovič, střekovský zastupitel, jenž ve Svádově bydlí.

Nový jízdní řád představil ústecký dopravní podnik na svých webových stránkách. Oproti letnímu zase tolik podstatných změn nedoznal.

Až na to, že v centru města přibude zastávka Malá Hradební, autobusy začnou na Střekov, Brné, Svádova a Nové Vsi jezdit od Hlavního nádraží Českých drah, a to kolem obchodního centra Forum, kde k tomuto účelu byly podél nově zrekonstruované Malé Hradební vybudovány troleje.

To ovšem Svádovu nestačí, jde mu přece jenom spíš o časy odjezdů a příjezdů.

„Rozhodně jsme od toho čekali víc v pracovní dny. Víkendy si člověk zorganizuje, ale v pracovní dny chodí děti do kroužků, školy, lidé cestují za prací a sportem. Tam je třeba spojení vylepšit. Přitom jsme dávali konkrétní podněty k úpravám,“ dodal zastupitel Malinkovič.

Tomáš Kraus, ředitel ústeckého dopravního podniku, ovšem trvá na tom, že poskytují základní dopravní obslužnost. „Určitě ale podněty svádovských neodkládáme. Budeme s nimi o problému jednat a řešit se to bude na úrovni představenstva dopravního podniku,“ slíbil.

Trmice si nestěžují

Časových úprav spojů se dočkají spíš okrajové části města. Například některé linky do Trmic, kde se změní i trasy stávajících spojů. Změněny jsou též jízdní řády nočních spojů. Krátkodobě budou posíleny, během vánoční nákupní horečky, i vozy na linkách do obchodních center.

Trmická radnice sice neví, jaké budou ohlasy na změny týkající se linky číslo tři, ale jinak převládá přesvědčení, že změny budou prospěšné.

„Prodloužení devatenáctky lidé uvítají a posílení linky dvojkou ve všední dny také. Spousta lidí cestujících z centra do Trmic čekala na spojení dlouho,“ řekla starostka Jana Oubrechtová. Podle Jana Řeřichy, náměstka primátora, provádí úpravy jízdních řádů zásadně dopravní podnik.

„Dělá to na základě vyhodnocení situace a podle možností, jež pro danou lokalitu má.“

Zásadní změny v ústecké MHD
Od neděle 13. prosince dochází na trolejbusových a autobusových linkách k následujícím změnám:

NÁSTUP PŘEDNÍMI DVEŘMI:
Na všech autobusových linkách vyjma linek 5 a 11 se zavádí celodenně, celotýdenně nástup předními dveřmi, na linkách 5 a 11 se pak bude nadále předem nastupovat až od 20. hodiny.

Na trolejbusových linkách se i nadále nastupuje všemi dveřmi, jen na nočních spojích (53 a 56 a autobusy 101 a 102) v době od 0.00 do 4.00 hodin platí také nástup předními dveřmi.

NOČNÍ SPOJE:
Noční spoje dosud odjíždějící od Divadla, kde je centrální přestupní zastávka, v 0.55 a 1.55 pojedou nově o 5 minut dříve. Nově tak noční linky ze zastávky Divadla pojedou ve 23.40, 1.00, 2.00, 3.30 a 4.30 hodin.

Změnu spojů vyvolala změna příjezdu nočního rychlíku 788 z Prahy, který nově přijíždí až v 0.50 hodin.

ZMĚNA V TRMICÍCH:
Na lince číslo 3 bude celodenně, celotýdenně zaveden interval 30 minut, večer pak každých 60 minut. Ve špičkách sem dopravu posílí nová linka číslo 2 v trase po Žižkově ulici. I ta pojede v půlhodinovém intervalu.

Ve špičkách do Trmic pofrčí autobus i nadále každých 15 minut. Cestující do Trmic po 22.00 hodině musí ale na linku číslo 3 zapomenout. Dostanou se sem jedině linkou 6 (od Divadla ve 22.25 hodin) nebo 4 (z Mírového náměstí ve 22.33).

NOVÁ ZASTÁVKA:
Díky zprovoznění Malé Hradební se městská doprava vrací do trasy kolem hlavního nádraží.

Pojedou tudy linky 2, 3, 9, 11, 13, 17 a 19, z trolejbusů sem zamíří linky 60 a 62, v noci pak 101 a 102. Mezi zastávkami Divadlo a Hlavní nádraží vzniká nová zastávka Malá Hradební.

DROBNÉ ZMĚNY:
Na ostatních linkách se jízdní řád nemění nebo jde jen o kosmetické úpravy. Jde například o zřízení zastávky Nová škola na lince číslo 4 jen pro výstup, navýšení spojů na lince číslo 6, na lince 12 budou upraveny večerní spoje a na lince číslo 13 se mění víkendový noční spoj, který nově pojede od Divadla ve 2.21 hodin. (fvk)