Zprávu o hledání financí sdělila Jana Ryšánková (ČSSD), radní Ústeckého kraje. „ Zatím nic není ukončeno. Peníze pro knihovnu sháním a chci tuto otázku otevřít v pondělí na poradě s hejtmankou,“ řekla radní Ryšánková.

Zároveň vysvětlila, že by nebylo od věci, kdyby se na dostavbě knihovny nějakou částkou finančně spolupodílelo i město Ústí nad Labem.
Cestu pro získání peněz ale hlavně vidí v dotacích.

„Chápu, že v době hospodářské recese není možné rozhazovat, ale je tu možnost získat dotaci, třeba z EU a nutné spolufinancování hradit z krajského Fondu rozvoje,“ dodala k tomu. Novou knihovnu kraj nepostaví

Vicehejtman Arno Fišera se proti této myšlence také nestaví nepřátelsky. „My jsme původně měli připraveno 150 milionů korun, ale museli jsme je použít na rekonstrukci průmyslové školy a Gymnázia Jateční. Pokud to bude možné, tak knihovně samozřejmě rád pomůžu, zatím ale nebyly vyhlášeny žádné vhodné dotační výzvy,“ vysvětlil.

Ústí nad Labem se určité míře spolupráce také nebrání. „Ještě jsme o tom tedy nejednali, ale v minulých letech jsme knihovnu podpořili. Bude potřeba to samozřejmě ještě probrat,“ řekl náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha.

„Na druhou stranu je ovšem také nutné říci, že knihovna je zařízení kraje.“ Ředitel knihovny, Aleš Brožek, to považuje za dobrou zprávu. „Jsme opravdu rádi, že i v současné finanční krizi na nás krajští radní nezapomínají. Samozřejmě chápeme, že to dnes není s penězi vůbec jednoduché,“ dodal Brožek.

Knihovna totiž plánovala, že by v nové budově zařídila evropskou knihovnu s cizojazyčným oddělením a podobně. Kraji přitom stačí sehnat jen peníze na samotnou stavbu a stavební práce mohou začít. Veškerá dokumentace včetně stavebního povolení je totiž už dávno na světě.