Dobírá si vás někdo, že jste jen blondýna?
Já proti těmto stereotypům úspěšně bojuji. Někdy je mezi námi černý humor, ale tohle by si političtí kolegové ani protivníci nedovolili.
Jak jste vnímala situaci, když váš šéf Jiří Paroubek tlačil na to, aby na kandidátce do voleb byla i herečka Kateřina Brožová?
Pan Paroubek chtěl přivést do strany známou osobnost, která by nám přinesla ve volbách hlasy. Já si myslím, že na čelních místech kandidátek by měli být lidé, kteří mají s politikou zkušenosti. Nejlepší průprava je komunální politika.

Takže je dobře, že nakonec neprošla?
Nakonec se paní Brožová rozhodla, že kandidovat nebude.

Myslíte si, že je na politické scéně v Ústí dostatek žen?
Tak to určitě není a je to velmi smutné. V Ústí nad Labem žije dle statistik více žen než mužů a v jedenáctičlenné radě města jsem jediná žena. Taková dlažba na Mírovém náměstí, po které se nedá přejít na podpatcích, je názornou ukázkou toho, že ženy ve vedení města chybí.

Kdy jste se rozhodla pro politiku a proč?
Možná podvědomě už na střední škole. Do sociální demokracie jsem vstoupila před 10 lety, to mi bylo 25 let. Byla jsem po mateřské dovolené a měla potřebu něco změnit, vyjádřit svůj názor. V roce 2002 jsem byla zvolena do zastupitelstva centrálního městského obvodu a v roce 2006 do zastupitelstva města.

Kdo vás přivedl do politiky? Například vaši stranickou kolegyni hejtmanku Vaňhovou do ní přivedl Václav Klaus.
Já když jsem to ve vašem rozhovoru s paní hejtmankou četla, tak jsem si říkala, že u mě to bylo trochu naopak. Mě do politiky přivedl Miloš Zeman, tedy tehdejší šéf ČSSD. Oslovil mě a vnímala jsem, že dokázal stranu vysoko vytáhnout. Také mluvil srozumitelně.

Nabízí se tedy otázka, jestli nechcete přestoupit do jeho strany?
To určitě ne. Sociální demokracii bych nevyměnila. Jsem v ní už deset let.

Co říkáte na kandidaturu Miloše Zemana zde v Ústeckém kraji?
Já vystudovala politologii, proto se na to dívám ze dvou pohledů. Vím, že nám pár hlasů k němu odejde, ale pokud on bude naplňovat svůj program tak, jak říká, jeho strana bude levicová. Což zase posílí na politickém spektru levici. Ale nyní nedokáži odhadnout, kolik hlasů jeho strana dostane.

Chtěla byste někdy dělat primátorku Ústí? Nebo poslankyni?
Toto je předčasná otázka. Nejsem z těch politiků, kteří se za každou cenu upnou k nějakému postu. V sociální demokracii je více schopných osobností a já si myslím, že máme dost silný tým, abychom voliče přesvědčili. To, jestli ten či onen bude primátorem, o tom povedeme ještě velkou diskuzi.


Přesto, jste náměstkyně primátora, takže se nabízí otázka, zda právě vy jste nejžhavější kandidátkou na primátorku Ústí za ČSSD.
To je věcí strany, koho si nominuje. Ta diskuze je teprve na začátku a nyní by nebylo chytré ještě odkrývat karty. My těch osobností máme více a voliči se to před komunálními volbami včas dozví. Máme před sebou ještě parlamentní volby.

Jaké další osobnosti máte? Myslíte pana Fišeru například?
Ano například, ale já bych další jména nechtěla říkat. Máme i schopné lidi v obvodech.

Co by ČSSD nikdy nepodpořila, kdyby vládla v Ústí sama a ne v koalici s ODS?
Takto se to nedá říci, spíše co by v budoucnu ČSSD více podporovala. Dle mého názoru by to chtělo méně betonu a více obyčejných věcí pro lidi, Ústečany. Vždyť komunální politika není jen o megalomanských projektech, ale i o tom, kolik je v parcích laviček, o opravených chodnících a příjemné atmosféře města. Moje politika je lidská. Více myslím na rodiny s dětmi, na seniory a na ty, kteří zde žijí a tráví svůj volný čas.

Říkáte, že děláte lidskou politiku, ale přitom vám lidé vyčítají, že jste nedokázala najít peníze na svoz komunálního odpadu. Co vy na to?
Na stole máme fakt, že na tento rok je menší rozpočet. Museli jsme ušetřit, kde se dá. A protože řeším i odpadové hospodářství, musela jsem navrhnout zrušení podzimního svozu.

Vy jste dostala za úkol ušetřit a vybrala jste právě zrušení svozu?
Ano, po diskuzi s vedením města. Byla i varianta zrušit svoz úplně, ale já prosadila, že bude aspoň jednou ročně na jaře. Jeho harmonogram již mají občané na webu města.

Jak se díváte na dosavadní spolupráci v koalici?
Sociální demokracie se ve volbách umístila na druhém místě a dle počtu hlasů jsme také obsazovali Radu města a místa ve vedení města. My máme 3 místa v radě a koaliční partner 8. Diskuze bývá i bouřlivá, ale zatím jsme se dokázali na většině věcí dohodnout.

Říkala jste, že by to chtělo méně betonu. To se vám asi nové Forum líbit nebude, že?
Já jsem fanynka moderní architektury. Mně Forum nevadí. Naopak má dcera je velmi nadšená, je ráda, že se má kde scházet a nakupovat. Nyní se i já přikláním k názoru, že kostel se díky Foru lidem více odkryl.

Jaké konkrétní úkoly týkající se města nyní řešíte?
V prosinci jsme schválili rozpočet pro letošní rok. Mým dennodenním úkolem je zajistit spoustu věcí pro fungování města. Mezi mé kompetence patří školství, sport, kultura, sociální věci, životní prostředí a cestovní ruch. Jsem si vědoma spolu s mými kolegy, že dopady ekonomické krize na naše město budou tvrdé. Z daňové výtěžnosti nám oproti loňskému roku bude chybět okolo 200 mil Kč. Je tedy naším úkolem zabezpečit chod města, pokud možno bezproblémově.

Ve vaší kompetenci je sport. Jako fanoušek fotbalu se vás musím zeptat, co uděláte pro ústecký klub, aby měl konečně potřebný stadion?
Kdybych měla kouzelnou hůlku, tak bych hned vykouzlila komfortní a velký stadion. Jenže peníze zatím nejsou. Je mi to líto.

Jaká je momentálně situace?
Já jsem sice náměstkyně pro sport, pane Mayere, ale toto je spíše investiční záležitost. Takže by vám řekl více náměstek Řeřicha.

Fanoušci by vám řekli: Kdy jindy, když ne teď, když vedeme druhou ligu a máme nakročeno do nejvyšší soutěže?
Pod naším vedením je fotbalový klub v nejlepší sportovní a ekonomické kondici ve své novodobé historii. Stadion je třešničkou na dortu, ale nemáme zatím odkud peníze na stavbu vzít. Doufejme, že se situace v rozpočtu zlepší, nedávno jsme uvolnili finance na projektovou dokumentaci a to je velmi důležitý krok směrem k realizaci.

O peníze se hlásí i kultura, další vaše kompetence. Ředitel Činoherního studia mi v rozhovoru řekl, že mají peníze do léta a pak to vidí bledě. Jak to vidíte vy?
Já jsem příznivcem kultury a budu dělat vše pro to, aby byla obě divadla zachována. Činoherní studio i Severočeské divadlo opery a baletu. Dotace od města byly do divadel rozděleny ve stejné výši jako v roce loňském. Na divadlech se nešetřilo.

Co můžete z pozice své funkce konkrétně udělat?
Kdyby došlo k nejhoršímu, budu přesvědčovat své kolegy ve vedení města, že je nutné najít pro obě divadla další peníze a divadelní kulturu ve městě zachovat.

Je krize, všude se šetří. Bude se vám snižovat plat?
Platy náměstků a primátora se řídí nařízením vlády. A vláda nám platy zachovala na stejné výši.
Díval jsem se na vaši stránku na facebooku, a jste příznivcem asi 150 stránek. Například Nepálu. Proč zrovna Nepálu?
To je můj velký životní sen. Můj otec se tam vydal v šedesáti letech a vystoupal na Kalatapar do výšky 5 500 metrů. Také bych to chtěla jednou dokázat, ale to chce více času a hodně odvahy. Můj otec na to trénoval tak, že chodil několik měsíců na Milešovku s plným kanystrem vody na zádech, nahoru a dolu.

A vy už chodíte na Milešovku?
Zatím chodím pěšky do práce a z práce.

Kde bydlíte?
Na Skřivánku.

To není zrovna daleko.
Ale ještě nejezdím výtahem a v práci do třetího patra chodím po schodech.

Už několikrát se na našem webu v diskuzi objevila poznámka, že jste ve své funkci jen k tomu, abyste stříhala pásky a že do práce chodíte jen na dvě hodiny. Co byste dotyčnému odpověděla?
Chcete, abych komentovala anonymy? To je nefér otázka, nemám potřebu se k ní vyjadřovat. Politik pracuje neustále a já politikou žiji.

Kailová: Potkáte ji na akcích
Ano rozhovor uskutečníme, ale musíte mi poslat vaše otázky písemně dva dny předem. Takový byl požadavek Zuzany Kailové.
Otázky jsem poslal, odpovědi dostal. Přesto jsme se osobně setkali a já měl řadu doplňujících otázek.

Sešli jsme se v její kanceláři ve třetím patře magistrátu. „Co si dáte? Vodu, džus, minerálku,“ zeptala se mě náměstkyně primátora hlubším hlasem. Na rozhovor se těšila, hlavně byla zvědavá na svou karikaturu od Radka Fetterse a právě na tyto řádky: Jak ji vidím já.

Zuzanu Kailovou můžete potkat mimo její kancelář na kulturních či sportovních akcích, které často navštěvuje. Nebo když se něco ve městě otevírá či křtí.

A pozor, ústečtí muži! Zuzana Kailová je rozvedená. Od tří let vychovává sama dceru. Nyní je Johaně patnáct let a chodí do 9. třídy. „Je to moje věrná kopie, rodiče to také neměli se mnou jednoduché, je tvrdohlavá,“ říká o své dceři.

Kailová je vystudovaná zdravotní laborantka, kterou nikdy nedělala. Po mateřské dovolené šla pracovat jako tajemnice a organizační manažerka ČSSD v Ústí. Tenkrát vyhrála konkurz, kam přišli další tři muži. „Organizovala jsem šest let volební kampaně a při zaměstnání vystudovala dálkové bakalářské studium politologie v Kolíně. Poté jsem šla pomáhat potřebným do neziskové organizace.“


Další OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA:

Hejtmanka Vaňhová: K politice mě přivedl prezident Václav Klaus

Berounský: Odsuzuji fotografy, co dělají modelky, jen aby jim rozepínali podprsenky

Pelc: Do první ligy postoupíme a hráči budou honit zajíce

Poledňák: Přemlouval jsem studenty s Chýlkovou a Rodenem

Rytíř: Z chemičky odcházím, protože se bojím slepoty

Řáha: Můžu být na lihovar hrdý. Takové fabriky se nebourají buldozerem

Petr Gandalovič: Kauza Velrybář byla vyháněním čerta ďáblem

Čaloun: V hokeji mě nejvíce zabolel odchod z Ústí

Starosta Vlastimil Žáček: Jsem žralok, primátora bych zvládl dělat

Jsem ústecký patriot, ale politika mě netáhne

Madar: Děkuji za druhou šanci. Za Alkohol se stydím

Jaroslav Kubín: Nemám sílu pokračovat dál

Jan Vrba: Oženil jsem se s Větruší a také s ní zestárnu

Odcházející primátor Kubata: S pořádkem ve městě nejsem spokojený

Štván: Nejsem grafoman, jen mám na všechno názor

Hainzová: Lihovar nás neutahá!

Ředitel Činoherního studia: Peníze máme do června, pak asi skončíme

Z výtvarky jsem měl trojku. Nyní se mi nejlépe kreslí ti, co jsou baculatí, nosatí a ušatí

Nyní ladím formu na půlnoční mši. Stavte se