„Musím chodit závějemi kvůli mému psovi. Chodníky se solí a sůl mu zalézá do tlapek. S tím se ale bohužel nedá nic dělat,“ říká odevzdaně.

Marná práce

Janu Kaiseršatovi vadí necitlivost řidičů pluhů. „V ulicích Štursova nebo Bratří Čapků měli ráno lidé před svými domy chodníky uklizené. Následně projel ulicí velkou rychlostí městem objednaný pluh a solnou sněhovou břečku nahrnul na uklizené chodníky,“ stěžuje si.

Považuje to za maření práce ostatních. Podle nového znění zákona totiž odpovědnost za stav chodníků přechází na obec. Obyvatelé však i nadále dobrovolně udržují schůdnost chodníků před svými domy. Podle Kaiseršata je to věcí jejich ohleduplnosti k ostatním lidem i sousedům.

A další nespokojený hlas, tentokrát z Neštěmic: „Vrstva sněhu způsobila, že chodníky byly pro starší a tělesně postižené obyvatele místy zcela neprůchodné. O víkendu zůstaly chodníky i v centru neštěmického obvodu neprohrnuté,“ míní Eliška Cesarová.

Nestíháme …

O údržbu chodníků v celém Ústí se stará firma AVE. Ta však úklid sněhu za neustálého sněžení nestíhá a starostové městských obvodů si vypomáhají pracovníky veřejně prospěšných prací (VPP).

Starostka Neštěmic Liana Wagnerová připouští, že přes víkend „vépépáci“ nepracovali. „Ti dělají o všedních dnech. Nicméně se o to má starat magistrát, my mu jako městský obvod pouze vypomáháme,“ je přesvědčena. Dodala, že pracovníci VPP se zaměřují na odklízení sněhu na zastávkách MHD.

Starosta Severní Terasy Leo Dittrich reagoval: „Městu trošku vypomáháme menšími úklidy. O víkendu pracovníci VPP pracovali, odklízeli sníh na autobusových zastávkách a čistili schodiště,“ tvrdí.

„Nemáme techniku, děláme jen ruční práci.“ Dittrich dodal, že úklid Centrálního parku kompletně obstarává Severní Terasa.