Na stavbu fotovoltaických panelů lze získat výhodné dotace a podle režimu provozu i finanční bonusy při výkupu.

Pro obce je panel hlavně zdrojem výtaných příjmů do rozpočtu. Není tedy div, že se stále častěji návrhy na stavbu elektrány projednávají v místních zastupitelstvech. Naposledy tak učinily například i Povrly. Jak uvedl zdejší starosta Jiří Schick (ODS), je výhodné na stavbu solárních panelů použít i část finančních rezerv obce, protože na bankovních účtech samy o sobě z úroků moc dalších potřebných finančních prostředků pro Povrly nepřinesou.

„Jelikož jsou poměrně vysoké dotační prostředky na výkup elektřiny, připravili jsme v radě návrh pro zastupitelstvo ke schválení. Mohlo by to být výhodné i pro využití pro základní školu a obecní úřad.“

Mezi další obce, jenž na solární energii sází, patří třeba i Telnice. O výhodnosti této stavby je přesvědčen starosta Jaroslav Doubrava (KSČM).

„Chceme investovat, postavit sluneční elektrárnu. Když je stát posedlý placením za výrobu předražené elektřiny, proč by měli získávat tyto peníze jen podnikatelé, kteří mají prokalkulováno, že to je dobrý kšeft? Proto chceme od státu získat peníze za elektřinu ze slunce i my. I pokud sníží stát výkupní ceny solární elektřiny, investice se obci vyplatí,“ komentoval Doubrava telnickou strategii.

Co je výhodou solárních elektráren?
1. Hlavní výhodou jsou státem garantované výkupní ceny elektrické energie, ty jsou poměrně vysoké
2.Nezatěžují při provozu své okolí nadměrným hlukem, dopravou nebo škodlivinami
3. Mají malé provozní náklady oproti jiným průmyslovým provozům

Další sluneční elektrárna na Ústecku pak vznikla na střeše klíšské haly, její fotovoltaické panely mají výkon 10 kilowatt. Nová stojí u Chabařovic, její stavba začala zkraje minulého roku. Nyní je zhruba na dvou hektarech umístěno 5 226 panelů. Obě jsou ovšem v soukromých rukou. Ale ani tomu se starostové nebrání.

Třeba Jiří Záhořík z Chabařovic. „Jsme rádi, že na těch pozemcích vyrostla solární elektrárna a ne nějaký průmyslový podnik,“ řekl k tomu chabařovický starosta Jiří Záhořík. „Je to tiché zařízení, které nezatěžuje okolí jezera zbytečnou dopravou.“

Právě ekologičnost je dalším plusem, jež motivuje k této investici, stejně tak jako nízké náklady. Poblíž jezera Milada pak chce firma RAY-ON postavit další sluneční elektrárnu. „Přístup Chabařovic k obnovitelným zdrojům je skutečně vstřícný,“ míní David Šaffer, předseda představenstva RAY–ON.