Klid pro ptáky

„Chceme - li žít, musíme udělat taková opatření, abychom chránili přírodu,“ tak znělo motto ústeckého podnikatele a obchodníka s kovovým zbožím Lumpeho, který byl náruživým přítelem přírody a uznávaným ornitologem.

Lumpepark byl ve svém počátku „jen“ soukromou přírodní ptačí rezervací. Heinrich Lumpe ji v Ústí založil, protože věděl, že svah Mariánské skály byl místem častého výskytu drobného ptactva.

Jeho záměrem bylo poskytnout ptactvu žijícímu na území města klid ke hnízdění a zabezpečení krmiva přes zimu, ostatnímu ptactvu nabídnout místo k odpočinku s dostatkem potravy.

Vagóny tufu

Park se tehdy rozkládal na ploše 6 hektarů. K výstavbě bylo použito velké množství těžkých kamenů, z Duryňska bylo dovezeno 20 vagonů tufu, unikátního materiálu, který vypadá staře a omšele.

Z toho bylo vytvořeno mnoho stovek úkrytů pro ptačí hnízda i umělé prohlubně s vodou. Sloužil i při budování pohádkové jeskyně a trpasličího hrádku, který se jako jediný zachoval až do dneška. Stal se symbolem Lumpeparku.

O kterém "Zaniklém objektu města Ústí" byste si rádi přečetli?

Posílejte nám své tipy na e-mail:
ustecky@denik.cz
Těšíme se na vaše náměty!

Během dalších let Heinrich Lumpe vybudoval celý systém kaskád a vodopádů, ve spodní části zdobilo malebné údolí jezírko s vodotryskem, přičemž využil vody z Mariánského pramene. V roce 1914 se rozhodl otevřít park i pro veřejnost. Roku 1936 Heinrich Lumpe zemřel, svému dílu se věnoval celých 28 let.

Změny přinesla 2. světová válka, po níž Lumpepark přešel do vlastnictví Československé republiky.

„Park zanikl konfiskací a v roce 1948 vznikla zoologická zahrada,“ upřesnil historik Muzea města Ústí Martin Krsek. Postupně byly v zoo budovány nové klece a výběhy a rozloha zoologické zahrady se začala zvětšovat. Největšího rozmachu dosáhla v 70. letech, kdy se rozrostla na dnešních téměř 30 hektarů.

Naučná stezka

Lumpeho odkaz tak v Ústí žije dál. Jeho dílo nyní v zoo připomíná Naučná stezka, která od listopadu návštěvníkům přibližuje nejzajímavější zákoutí původního areálu.

Otevření Naučné stezky je jednou z nejvýznamnějších aktivit souvisejících s oslavami 100 let od Lumpeparku k zoo. Ve spolupráci s historikem Krskem bylo vybráno deset nejzajímavějších míst původního areálu.

Zde byly instalovány unikátní stojany, které vytvořil výtvarník Karel O. Hájek. „Naučná stezka má 10 zastavení. Je to kronika ukazující podobu tehdejšího Lumpeparku,“ přiblížil Martin Krsek.

Ústečané jsou na svou zoologickou zahradu patřičně hrdí. „Jsem ráda, že se Lumpepark rozrostl v tak pěknou zoologickou zahradu,“ řekla Monika Pavelková, která soudí, že zoo má pro Ústí ideální umístění. „Není v centru, ani příliš daleko.“

Stará fotografie Kamenného hrádku

#nahled|https://g.denik.cz/8/59/ptaci_rezervace_zoo_usti_zanikle__stara_foto_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/8/59/ptaci_rezervace_zoo_usti_zanikle__stara_foto.jpg|Kamenný hrádek stojí v ústecké zoologické zahradě dodnes. #
Kamenný hrádek dnes
Heinrich Lumpe má v ústecké Zoo i zooškolu
#nahled|https://g.denik.cz/8/59/zooskola_heinricha_lumpe__a_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/8/59/zooskola_heinricha_lumpe__a.jpg|Heinrich Lumpe má v ústecké Zoo i zooškolu.#
Socha Krakonoše v Lumpeparku v roce 1921
#nahled|https://g.denik.cz/8/59/ptaci_rezervace_zoo_usti_zanikle_a_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/8/59/ptaci_rezervace_zoo_usti_zanikle_a.jpg|Socha Krakonoše od ústeckého sochaře Voigta osazená do Lumpeparku v roce 1921. Zlikvidována byla v sedmdesátých letech. #
Kamenný les dnes místo sochy střeží ptáci Emu
Kamenný les dnes místo sochy střeží ptáci Emu.