Bývalého primátora Petra Gandaloviče mají Ústečané v čerstvé paměti. Spousta projektů, které se rozběhly za jeho primátorského období, stále dobíhá. On sám za svůj největší projekt, který se k jeho éře váže, považuje kampus ústecké univerzity.

„Když se s kampusem začínalo, nikdo nevěřil, že se podaří získat peníze. Dnes už ale z části funguje a roste dál,“ radoval se bývalý primátor. Předpokládá, že do pěti let by kampus mohl být kompletně hotový.

Politický sympaťák

Lidé tu na Petra Gandaloviče většinou vzpomínají jako na příjemného a sympatického politika. Jaroslav Kubín (tehdy KSČM) na někdejšího primátora vzpomíná jako na člověka, který byl schopen se domluvit i s opozicí. Peníze ale investoval jinam, než by investovala levice.

„Minulému režimu byly vyčítány megalomanské stavby, a pak se tu rozjelo Forum. Myslím, že tato masivní stavba do centra města nepatří,“ uvedl Kubín.

Připomněl také prodej zlatého fondu města. „Majetek v centru města se tehdy prodal Spobytu, místo toho, aby město samo ovlivňovalo život v centru dle svého,“ dodal zastupitel.

PETR GANDALOVIČ

Narodil 15. srpna 1964 v Praze.
V listopadu 1989 byl zakládajícím členem OF a spoluorganizátorem demonstrací na ústeckém Mírovém náměstí.
V roce 1991 spoluzakládal ODS.
Od roku 1990 byl dva roky poslancem Federálního shromáždění, další dva roky náměstkem ministra životního prostředí.

V letech 1994 až 1997 pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí.
Od června 1997 do července 2002 byl generálním konzulem České republiky v USA.

Ve svém úvodním projevu po zvolení primátorem 14. 11. 2002 řekl, že bude usilovat o zlepšení kvality života občanů, což především představuje pocit bezpečí, dobré zdraví, prosperitu, pestrou nabídku kulturních, sportovních i společenských akcí, dodržování pořádku a potlačování kriminality.
Primátorem Ústí nad Labem byl do roku 2006.

Primátoři ve filmu

I Petr Gandalovič má své místo ve filmu Pohled shora, který momentálně dokončuje Jiří Petrů, pracovník ústeckého muzea.

Dle Roberta Tamchyny, pracovníka Českého rozhlasu, který ve filmu bývalého primátora „zpovídal“, byla na jejich povídání nejdůležitější dvě témata - jak působení ve „vysoké“ politice (resp. angažmá v New Yorku) ovlivnilo jeho pozdější primátorství a jak o životě ve městě přemýšlel dřív než se primátorem stal.

„Druhé téma je architektonický rozvoj města z pohledu primátora, který odstartoval současné proměny, ale v tuto chvíli je už jen „divákem“,“ nastínil Tamchyna. Petr Gandalovič vysvětluje stavbu Fora z pohledu primátora, který musí odpovídat na požadavky obyvatel a přitom vnímá historickou i moderní tvář města.

Bývalý primátor ve filmu vypráví o tom, že dnes by možná, po zkušenostech, které nyní má, dělal některé věci jinak. „Dbal bych asi víc na pořádek ve městě. Jsem teď také schopen lépe řešit dańovou otázku. To vše bych teď mohl přinést zpátky.“

Než byl primátorem, štvalo ho prý, že se ve městě necítí bezpečně a pohodlně. „Říkal jsem si, že to se musí změnit, že živel nemůže převládat nad pořádkem.“

Historik Vladimír Kaiser v Pohledu shora hovoří o tom, že se mu na bývalém primátorovi líbí široký záběr v jeho primátorské činnosti.

„Rozjel tu velmi mnoho projektů, které dobíhají a slouží našemu městu dodnes. Je pro mě takovým vzorem občanské statečnosti,“ řekl Kaiser ke skutečnosti, že se Gandalovičovi i přes nelibost vlastní strany podařilo ve městě prosadit odhalení pamětní desky německým obětem ústeckého masakru v roce 1945.

V roce 2006 se Petr Gandalovič stal místopředsedou ODS, v červnu téhož roku ministrem pro místní rozvoj, a v lednu 2007 ministrem zemědělství.Příště si přečtete o současném primátorovi Janu Kubatovi.