Čtyři týdny v pracovní neschopnosti. To je výsledek nedávného napadení setřičky Emergency Masarykovy nemocnice na Bukově.

Zranění jí přivodil opilec. „V průměru k nám přivezou jednoho podnapilého denně,“ líčila zdejší primářka Jana Bednářová.

„Zatěžuje nás to časově a prostorově. Opilci leckdy dokáží rozkopat dveře s dokonce i kytky. Napadají personál. Měli jsme tu přeražený nos, zhmožděniny, napadají nás slovně,“ líčila nelehkou situaci.

Je to psychicky náročné

„Sestřičky tu jsou, aby pomáhaly lidem a tohle se jim stává. Hlavně ale podnapilí blokují lůžko vedle akutních případů, lidí zraněných při autonehodě, po infarktu, prostě vedle hodně nemocných lidí. Někdy nám třeba přivezou tři opilé, ti jsou špinaví, pozvracení a to je velký problém, protože zaberou hodně času i personálu,“ dodala primářka Bednářová.

Jinými slovy, lékař, co se stará o opilce, chybí. Ať už na emergency nebo jinde v nemocnici. To si zřejmě uvědomilo i krajské zastupitelstvo a rozhodlo, že se znovuzřízením záchytek má zabývat i krajská rada. Potvrdil to Pavel Kouda, náměstek hejtmanky.

„Já si myslím, že se k tomu určitě letos dostaneme,“ poznamenal Kouda. „Žádná diskuze se o tom ale ještě nevedla. Musíme to zvážit ekonomicky, vyvolá to i politická jednání,“ vysvětlil.

Poslední záchytka v kraji se jinak nacházela v Bílině. Kraj ji zrušil v roce 2001.

A ovšem také městští strážníci si s opilci užijí své. Městské policii totiž chybějící záchytky jednoznačně přidávají práci, a zbytečně. To je patrné i z vyjádření Pavla Bakuleho, ředitele městské policie v Ústí nad Labem.

„Opilec na ulici není výjimka, řešíme to každou chvíli. Vlastně je to součást každodenní praxe strážníka,“ řekl.

Nejenže opilec komplikuje provoz na ulici. Strážník musí správně posoudit, zda je ještě podnapilý soběstačný. Pokud ano, doporučí mu jít domů. „V opačném případě musíme volat záchranku a to zase komplikuje práci lékařům. Kdyby byla záchytka, tak je to bez problému. A další věc, podnapilí se často stanou obětí trestné činnosti.“

Občas se také stane, že člověka v opilosti strážníci odvezli domů.

„Je to lepší, než riskovat, že dotyčný upadne a ublíží si, nebo v těch mrazech umrzne. Nekoukám na to ovšem jednostranně, kdo je nalezen v opilosti na ulici, nemusí být hned alkoholik,“ dodal Bakule.

Náhrada? Psychiatr

Velké trable s opilci mají i městští strážníci v Trmicích. Zde žije určitá skupina lidí na hranici nouze. Někteří z nich propadli alkoholu a drogám.

O tom hovořil zdejší zastupitel Karel Hainz, který má na starosti právě zdejší městskou policii.

„Máme na starosti jako veřejný opatrovník jednu ženu. Ta nedávno pobíhala po ulici zmatená a evidentně pod vlivem drog. Zrovna to byla chvíle, kdy by se nám záchytka hodila,“ líčil Hainz.

„Místo toho skončila na psychiatrii, než se uklidnila. Zdravotnické zařízení supluje záchytku.“

Situaci podle Hainze komplikuje i to, že městská policie nemá zadržovací cely, kam by podnapilého zavřeli a nechali vyspat, jak je to běžné v zahraničí, třeba v USA.

Že je situace v tomto směru bezvýchodná, de facto přiznávají i členové krajské samosprávy, například Petr Benda (ČSSD), krajský radní.

„Opilí blokují lékaře, sestřičky, vozy záchranné služby. Souhlasím, že záchytky je potřeba zřídit. I pro lidi na drogách. Musíme na to najít peníze, ne jen vše zavírat, rušit, omezovat provoz.“

Jaro, léto …

Podle Bendy vzniká ohledně toho studie proveditelnosti. „Zřízením záchytky se budeme zabývat na jaře a v létě tohoto roku,“ slíbil Benda.

„Samozřejmě si také myslím, že pokud takový člověk sežene peníze na alkohol a drogy, měl by je sehnat i za pomoc, kterou mu společnost poskytla v době, kdy o sobě v podstatě ani nevěděl.“