Přijímací zkoušky na střední školy v Ústí jsou minulostí. Příčina? Velká konkurence. „Ještě předloni jsme jako jediná škola na Ústecku dělali přijímačky,“ tvrdí ředitel gymnázia dr. Václava Šmejkala Michal Šidák. Pak se s nimi přestalo. „Děti se dříve bály, že se do škol nedostanou, dnes už to neplatí. Téměř půlka ústeckých dětí se na gymnázium může dostat,“ myslí si ředitel.

Nervy při psaní testů už jsou pasé. „Přijímačky jsem na „Stavbařku“ původně neudělal. Studoval jsem tedy na Biskupském gymnáziu v Bohosudově a pak se mi sem podařilo přestoupit,“ líčí problematickou anabázi student třetí ročníku David Mandičák.

Podobně odpověděla i Patricia Ngolo. „Přijímačky jsem dělala před čtyřmi roky. Nervovali jsme se, ale nakonec nás vzali,“ říká.
Školám však nyní většinou postačují dobré studijní výsledky z předchozího studia na základní škole a zájem o zvolený obor.

„Nové žáky bereme na základě bodového ohodnocení,“ mimo jiné sdělila Ivana Hnízdová ze sekretariátu Střední průmyslové školy ve Staré ulici. Dodala, že se počítá s otevřením čtyř tříd.

Přísun nových žáků do prvních ročníků je převážně stabilní. Boom však zažívá nedávno sloučená Integrovaná střední škola stavební v Krásném Březně, jejíž počet žáků vzroste ze 450 na 800.

Ředitel Vítězslav Štefl počítá s mnohem větším náborem. „Očekáváme přes 350 nových žáků,“ zmínil vysoké číslo. „Je to také dáno naším motivačním programem, v němž budou žákům poskytnuta stipendia. Budoucnost vidím pozitivně,“ uzavírá Štefl.