Děláte vše, abyste zlikvidovali v Ústí tržnici, obvinili při včerejším jednání ústeckého zastupitelstva místní trhovci vedení města. Spor mezi nimi se rozhořel poté, co jim v minulých dnech magistrát znemožnil vjíždět ke stánkům se zbožím.

Ústečanka Patricie Bezděková, jedna ze stánkařek, si postěžovala, že náměstek primátora Jan Řeřicha je nechce přijmout a o věci s nimi jednat. Další, Stanislava Krepsová z Terezína, dodala, že v Ústí na tržnici prodává už 19 let, ale v poslední době je znechucená tím, že jim město hází samé klacky pod nohy.

Až donedávna totiž trhovci zásobovali své stánky za obchodním domem Labe buď z podélné komunikace mezi ním a novým obchodním centrem Forum nebo ze strany od knihkupectví Beran. Obě přístupové cesty jim ale magistrát odřízl s tím, že mají zásobování řešit ze suterénu Labe.

Řeřicha popřel, že by odmítl stánkaře přijmout, nicméně potvrdil, že o zákazu vjezdu není město ochotno diskutovat.

„Od začátku stavby Fora jsme upozorňovali, že po jeho dostavbě tady bude pěší zóna. A podmínkou pro tržnici bylo, že společnost 7. obchodní, která ji provozuje, zajistí stánkařům možnost zásobování ze suterénu rovněž jejich obchodního domu,“ zopakoval náměstek primátora.

Trhovci se bránili, že to není v praxi možné, protože přes Forum se do Labe dostanou až po šesté hodině ranní, což je pro ně pozdě. Navíc i odtud by pro ně bylo složitější tahat těžké bedny se zbožím, než kdyby mohli na chvíli přijet až ke stánku.

Argumentovali i tím, že obchodníkům na Lidickém nebo Mírovém náměstí, která jsou rovněž pěšími zónami, město život neztrpčuje a zásobovacím autům tam vjezd povoluje.

Primátor Jan Kubata řekl, že i jinde v centru města dojde postupně k omezení dopravního provozu. Stánkaře pozval na schůzku s tím, že budou společně hledat kompromisní cestu.

„Neznamená to, že jim povolíme vjíždět na pěší zónu. Musí si uvědomit, že podnikání v centru přináší nejen plusy, ale i minusy. Jsem však ochoten iniciovat jednání mezi provozovateli Labe i Fora, aby pro stánkaře vytvořili lepší podmínky,“ slíbil Kubata.