Ústí nad Labem – Volný den. Ten dnes mají po pololetním vysvědčení žáci českých škol. Někteří si jistě zaslouží odměnu za své školní úspěchy. Jednou z možností je vyrazit někam na výlet. Jenže co se na Ústecku pro tento případ nabízí?

To zajímá i Miriam Nečasovou, matku Tomáška a Vendulky. „Někdy mám pocit, že jsou víc ve škole než doma,“ smála se. „Snad se zase něco najde. Ale stejně asi bude muset nastoupit babička, šéf mě z práce nemůže uvolnit a družina je plná,“ svěřila se včera.

Samozřejmě na většině škol bude fungovat školní družina. Některé pak vzaly režii prázdnin do vlastních rukou. Například pedagogové v ZŠ Elišky Krásnohorské. Podle Martiny Crhákové, zdejší zástupkyně ředitele, jsou dnes školáci na výletě.

„Školní družina pořádá výlet do Prahy, navštíví kino Imax a prohlídnou si historické centrum Prahy.“

Středisko zimních sportů na Telnici má pro dobré žáky základních a středních škol na dnešek připravenou odměnu za dobré vysvědčení. A sice slevy za lyžařský vlek. „Pokud přijedou na Telnici s vysvědčením s vyznamenáním, mají celý den jízdné za sto korun,“ řekl Jiří Holinger, šéf střediska.

Kdo neholduje lyžování a dalším radostem na sněhu, může jít za zvířátky do zoologické zahrady. Ta podle Věry Vrabcové, své mluvčí, všechny děti zve o pololetních prázdninách na soutěž Detektivem v zoo.

„Každý účastník obdrží u pokladny soutěžní tiket a pomocí úkolů na stanovištích doplní sedm indicií, které ho zavedou ke hledanému zvířeti,“ popsala Vrabcová, mluvčí zoo.

Po odevzdání tiketu v pokladně obdrží každý účastník soutěže ihned malou odměnu. Pokud doplní své jméno a kontakt, bude zařazen do slosování o deset hodnotných cen, z nichž hlavní je moderní sportovní batoh na notebook.

Pokud děti přijdou v doprovodu dospělého, k jednomu dítěti jeden dospělý, budou mít po celou dobu trvání akce vstup do zoo zdarma.

Menší odměny za dobré vysvědčení si připravily i některé neziskovky. Třeba YMCA – Lezecké a zábavné centrum. To zve zdarma na lezeckou stěnu ty studenty, co přinesou vysvědčení se samými jedničkami.

Ti, co budou mít na vysvědčení alespoň průměr známek do 2,00, mohou využít významnou slevu. Ostatní se musí lépe učit.