Obchodní centrum U České besedy? Pro někoho noční můra, pro jiného vítaná změna v ulici, jež dnes patří mezi nejvýraznější ústecké ostudy.
Jedni se mohou radovat, druzí si zase mohou zoufat. Tento projekt totiž ustrnul na mrtvém bodě a jak se zdá, bude u ledu hodně dlouho.

Ostuda města? Ano

To se samozřejmě nelíbí obyvatelům Ústí nad Labem, hlavně kvůli neutěšenému stavu celého území. Například Petru Richterovi, jenž nedaleko bydlí, hned ve vedlejší ulici.

„To je opravdu v p…, co se tu děje. Když se to teď asi bourat nebude, je otázka, co dál. Město by s tím opravdu mělo něco udělat. Dělá mu to skutečně ostudu,“ dodal znechuceně s tím, že se tomu už ani nediví.

Ulice by ovšem skutečně potřebovala opravit. Je tak zničená, že případný řidič, jenž by tudy chtěl jet, riskuje poškození automobilu. „Existuje přeci stavební zákon a pokuty, jež podle něj za veřejné ohrožení nebo rušení vzhledu obce může magistrát rozdávat, ne?“ dodal Richter.

O tom, že je projekt pozastaven, informoval i jeden ze společníků v akciovce INT Jan Dušek. „Zmizel investor, takže to zatím skončilo. Sice ne úplně, ten projekt stále doutná, ale nepohnulo se to dál. Žádný investor s tím nechce mít problémy.“

Ticho po pěšině…

Město Ústí nad Labem pak už zhruba deset měsíců nedostalo o stavu projektu od investorské společnosti INT žádnou zprávu. Potvrdil to náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha. „Už několik měsíců se nám neozvali,“ oznámil Ústeckému deníku lakonicky Řeřicha.

Naposledy s investorem město hovořilo v březnu, když mu jeho zástupci slíbili, že vedení předloží plán financování a že ani nezačne s demolicí zdejších domů předčasně. Město se totiž bojí, aby tu pak nezůstalo několik let opuštěné parkoviště.

Obdobně, jako tomu bylo při stavbě CPI City center před kinem Hraničář. Proti stavbě protestovali zelení. Těm se nelíbilo bourání posledních původních domů v Ústí nad Labem, které se v lokalitě U České besedy nacházejí.

Byli by raději, kdyby se našel někdo, kdo by domy opravil a okolo postavil další, jež by sem podle nich zapadly lépe, než masivní obchodní centrum, dokonce kvůli tomu zorganizovali i petici. Podle Karla Nepraše, zeleného zastupitele centrálního městského obvodu, strana sebrala zhruba 2,1 tisíce podpisů.

„Náš postoj se samozřejmě nemění. Jelikož město vytvořilo dojem, že se hypermarket bude stavět, přispělo podle našeho názoru ke zhoršení stavu lokality. Dnes už to ani nemůže ovlivnit, protože Ústí tu ulici U České besedy prodalo. To je tristní,“ komentoval to zastupitel Nepraš.

To ovšem nejsou všechny problémy, jež projekt společnosti INT provázejí. Patří jí sice od roku 2007 ulice, ale ne všechny domy v ní. „Zbytek domů ještě není vykoupený,“ přiznal společník ve firmě Dušek. Firma ovšem ještě nevykoupila ani rozlehlé parkoviště od Spolchemie, jež se tu nachází.