Kraj vede s ministerstvem legislativní tahanice. Podle ministerstva porušuje kraj zákon o veřejném zdravotním pojištění. „Kraje překračují meze své působnosti a svým postupem zbavují pojištěnce jejich zákonné povinnosti,“ uvedl Vladimír Řepka z tiskového oddělení zmíněného ministerstva.

Právě kvůli tomu proti Ústeckému kraji a dalším třem zahájilo správní řízení, na jehož konci měla být změna dosavadního způsobu hrazení poplatků.
Ústecký kraj se tlaku nepodvolil a na včerejším mimořádném zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje rozhodl, že podá kompetenční žalobu, která by tak měla správní řízení zastavit.

„My si myslíme, že jsme nic neporušili, že postupujeme správně. Ministerstvo nemá právo zasahovat do ústavně zaručeného práva Ústeckého kraje vlastnit majetek a hospodařit s ním,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje s tím, že ať tedy ústavní soud rozhodne, zda jsou kroky ze strany ministerstva vnitra oprávněné.

„Ministerstvo vnitra respektuje rozhodnutí zastupitelstva Ústeckého kraje. Obecně však lze říci, že pokud se kraje obrátí na ústavní soud, tak ministerstvo vnitra zváží, jaké to bude mít dopady na správní řízení a zda to není důvodem pro jeho přerušení,“ řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. To je také záměrem kraje.

Návrh na podání kompetenční žaloby prošel zastupitelstvem kraje celkem bez problémů. Jednoznačně proti byli zastupitelé z hnutí Severočeši.cz.

Jejich předsedkyně Hana Jeníčková k tomu řekla: „Myslím si, že splnění volebního slibu za každou cenu je špatně.“ Podle ní by bylo daleko rozumnější, aby kraj vzal legislativní iniciativu do svých rukou, oslovil ostatní kraje a společně zpracovaly návrh zákona na zrušení regulačních poplatků. „Je to rozumnější, slušnější a v rámci zákona,“ dodala Jeníčková.

Názory občanů kraje na poplatky se různí. „Proplácení regulačních poplatků krajem mi přijde jako hloupost. Peníze jsou mnohem více potřeba na něco jiného,“ myslí si Marie Konopová z Důlců, která po kraji jejich proplácení nikdy nepožadovala.

Za období od února loňského roku, kdy se začalo s vyplácením regulačních poplatků, do prosince na ně kraj celkem vydal 42 milionů, vyčleněno jich měl 45. „Na letošní rok je v rozpočtu připraveno 24 milionů na období do června,“ sdělila Magdalena Hanáčková, mluvčí Ústeckého kraje.

Kraj vyčkává, jak dopadnou volby do poslanecké sněmovny. „Prvotní předpoklad je, že po nových volbách by mohla poslanecká sněmovna tyto poplatky definitivně zrušit,“ vysvětlila Hanáčková.

Zpracovala: Kateřina Drozdová