Soudní spor s vedením obce. Přesně do toho se chtějí pustit odpůrci průmyslové zóny u Knínic. Hodlají totiž podat žalobu na zastupitelstvo Libouchce. To podle nich ignorovalo připomínky zhruba dvou stovek odpůrců a přes protesty zónu odhlasovalo.

Ústeckému deníku to oznámil Marin Páleník ze společnosti Přátelé přírody, která místním lidem pomáhá protesty organizovat.

„Ignorovali všechny připomínky, které lidi proti tomu měli. Žalobu tedy určitě podáme, ale máme obavy, aby uspěla,“ vysvětlil. Obchodní zóna u Knínic je odhlasována

Vznik průmyslové zóny se místním lidem vůbec nelíbí. Roste tu totiž vzácná česká orchidej.

Oblast Libouchecka je jedinečná i tím, že se tu stýkají čtyři přírodní celky.

Těmi jsou Krušné hory, České středohoří, Děčínská vrchovina a Mostecká pánev.

Outlet Knínice


Každý z těchto celků má jiné rostliny i živočichy, každá z oblastí je něčím jedinečná. Vedou tudy i migrační trasy zvěře. Dana Waldsteinová, místní obyvatelka, na to několikrát upozornila. „Je to škoda, zničit tak pěkné území,“ řekla.

Na obecní úřad bylo odesláno asi 300 nesouhlasných připomínek obyvatel Libouchecka.

Zastupitelé byli zároveň informováni o petici obsahující požadavek neměnit územní plán a o tom, že tato petice má více než 1000 signatářů, z toho je většina z Libouchce a Velkého Chvojna. K petici se mimo jiné připojil také ex–prezident Václav Havel.

Jiří Štěrba, starosta Libouchce, ze žaloby nemá obavy.

„Ať ji klidně podají, když si myslí, že jim to bude něco platné. Je to otázka rozhodnutí zastupitelstva, které územní změnu odhlasovalo,“ míní o tom libouchecký starosta Štěrba.

Pražská společnost UNIVES tu pro svého klienta chce postavit obchodní centrum typu outlet, což je vlastně jakési kryté tržiště s parkovištěm pro 2 tisíce automobilů.

Podle Václava Hynka z Univesu zatím projekt nepokročil.

„Když budu upřímný, od schválení uzemního rozhodnutí se to nezměnilo. Celé to trvalo dlouho, zhruba dva roky. Takže investor dává dohromady jednotlivé nájemce,“ řekl Hynek.

„Je krize a každý chce stavět teprve když má pohromadě 90 procent nájemců. Pak se to zase rozeběhne,“ dodal s tím, že se s místními dohodli.

Outlet Knínice
Jde o kryté obchodní centrum mimo město
Pro německého investora stavbu zajišťuje společnost Unives
Ten nezačne s dalšími pracemi dokud nezasmluvní 90 % ploch