Utržené prsty, popálené ruce, či obličej. Tak vypadá krátký výčet toho, co může způsobit zábavní pyrotechnika při nesprávné manipulaci. Přesto ji někteří obchodníci prodávají i osmiletým dětem.

Bez občanky

Sami jsme si to ve spolupráci s Dětským parlamentem ověřili v ústeckém obchodě. Patnáctiletému Patriku Lekavému netrvalo ani dvě minuty a z obchodu s dárkovým zbožím poblíž polikliniky se vracel se třemi Římskými svícemi spadajícími do druhé kategorie, tedy do 18ti let neprodejné.

Prodavačka, která chlapci pyrotechniku prodala, byla ze situace zjevně vyděšená. Bránila se tím, že na 15 let rozhodně nevypadá. Občanský průkaz vidět ale nechtěla. Na otázku jak je možné, že prodává pyrotechniku i dětem o poznání mladším, odpovědět nedokázala. „To není možné, dětem prodáváme jen pyrotechniku kategorie 1, která je volně prodejná,“ hájila se prodavačka.

Zatloukat

Redakce Ústeckého deníku přitom zná jména rodičů, jejichž děti ve zmíněném obchodu nebezpečnou pyrotechniku nakupují. „Synovi je deset let, ale vypadá přibližně na osm. Domů si nosí i pyrotechniku druhé kategorie, a prodavačka, místo toho, aby jim řekla, ať si aspoň dávají pozor, tak děti nabádá, aby to nikde neříkaly,“ vyprávěla maminka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Vedoucí obchodu pan Ruta nám odmítl sdělit křestní jméno a nebýt prořeknutí jeho manželky, která prodává v sousedící trafice, neřekl by nejspíš ani příjmení. Že by prodávali zábavní pyrotechniku dětem rezolutně odmítl a příliš podrobností také nesdělil.

„Vím, že k nám od Vánoc chodí asi 7 kluků, ale ti si kupují pyrotechniku kategorie jedna, dvojku do osmnácti let neprodáváme,“ tvrdil Ruta. Zjevně nesvá byla i jeho manželka za pultem, která tvrdila, že občanské průkazy kontrolují.

Infografika.


Alespoň tedy v případech, kdy je mladiství na pohled mladší než předepisuje zákon. Ve chvíli, kdy paní Rutová zjistila, že nejsme kontrolním orgánem, přestala cokoli vysvětlovat.

Kontroly prodejců probíhaly především v období Vánoc, nyní se kontroluje již jen na konkrétní podněty. V prosinci kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI) 102 provozoven, přičemž problém kontroloři zaznamenali ve 34 případech.

„V sedmi případech jsme zaznamenali prodej pyrotechniky druhé třídy nezletilým,“ řekl vedoucí kontroly ústeckého a libereckého inspektorátu ČOI Bobok.

„V dalších případech se jednalo o absenci hasících přístrojů atd. V jednom obchodě jsme objevili místo povolených 100 kilogramů 312 kilogramů pyrotechnických výrobků,“ upřesnil Bobok.