Jméno současného primátora Jana Kubaty Ústečané skloňují při každé příležitosti. Ať je to zastavěný kostel betonovým monstrem, drahé rekonstrukce, či nepořádek ve městě, lidé mají většinou jasno. „Může za to Kubata,“ zaznívá často.

Den s primátorem

Medailonek Jana Kubaty diváci v Pohledu shora, filmu Jiřího Petrů, nenajdou. Ten se bude točit až po skončení jeho funkčního období. Zajímavé pro ně ale jistě bude nahlédnutí do primátorova běžného pracovního dne. „Vstupy jsme natáčeli průběžně celý rok,“ řekl k natáčení Jiří Petrů, pracovník ústeckého muzea.

„Jeden pracovní den jsem s primátorem Kubatou strávil opravdu od rána až do 22. hodiny a musím říct, že je obdivuhodné, co všechno musí primátor za jeden den stihnout,“ divil se Petrů.

Současnému primátorovi se film líbí, litoval jen, že se ho už nedočkal Miroslav Pátek. „Určitě to má smysl, ukazuje to náročnost práce, je vidět, že si na filmu dali autoři záležet,“ hodnotil Kubata Pohled shora. Své funkční období ale před jeho koncem hodnotit nechtěl.

Město ve vývoji

Radost má Kubata z toho, že se město vyvíjí. „Myslím, že za těch osm let se město hodně hnulo, posun je vidět,“ přemýšlel primátor. Jeho nástupci by prý měli pokračovat, získávat dotace z Evropské unie, řešit infrastrukturu, křižovatky,…

„Vždy je co vylepšovat a doufám, že nástupci budou pokračovat se stejnou pílí,“ řekl Jan Kubata. A jak byl z pozice náměstka na post primátora připraven? Objem a náročnost práce si prý ověřil už za doby primátorování Petra Gandaloviče.

„Překvapilo mě ale, jak málo má primátor pravomocí. Lidé ale nevidí, že jako primátor se spoustou věcí prostě nic neudělám,“ uvedl Kubata příklad toho, co ho ve funkci zaskočilo.

Vadí neprůhlednost

V internetových diskuzích to pro současného primátora nevypadá příliš optimisticky, lidé jeho rozhodnutí často kritizují a napadají. Jako primátorův největší oponent je často označován zastupitel Jaroslav Kubín. Ten takové označení považuje za přehnané, ale uznává, že má jiný pohled na svět než Jan Kubata.

„Dovolím si tvrdit, že Kubata je jeden z nejslabších porevolučních primátorů,“ uvedl Kubín doslova. Kubínovi vadí především neprůhlednost při zadávání veřejných zakázek. „Nevím, proč se v současné době vymýšlejí různá protikorupční opatření. K čemu, když se stále tvrdí, že vše je průhledné?“ ptal se zastupitel.

O transparentnosti samosprávy s primátorem jednali i zástupci Strany zelených. Karel Nepraš, zastupitel městského obvodu Ústí nad Labem - město, jednání hodnotil kladně. Největší názorové rozpory prý mají ve veřejné dopravě. „Město má strategický dokument, kterého se nedrží, jak by mělo. Příkladem je třeba to, že se při rekonstrukci Masarykovy ulice vůbec nemyslelo na cyklisty v centru města.

SOUČASNÝ ÚSTECKÝ PRIMÁTOR Jan Kubata se narodil 2. 5. 1967 v Karlových Varech. Je ženatý, má dvě děti. Vystudoval Univerzitu J. E. Purkyně, Pedagogickou fakultu, aprobace TV-Z. Studium zakončeno státními zkouškami v roce 1992, poté krátce zaměstnán jako učitel Tv-Z na gymnáziu v Karlových Varech. Od listopadu 1992 do února 1994 zaměstnancem Skloba, s.r.o. a od června 1994 soukromý podnikatel v oboru dřevoobrábění a dřevozpracujícího průmyslu. Od roku 1998 člen ODS, do té doby bez politické příslušnosti.
Od června 2006 primátorem města Ústí nad Labem.