Zaplatili miliony. Jenže zboží se nedočkali. V tomto případě čističek odpadních vod.

Řeč je o obci Malé Březno. I zdejší vedení naletělo firmě Olympex či později Ekoplast servis Štancl.

Tato firma v zastoupení svého jednatele Roberta Janského nabídla obci vyřešit problém s kanalizací a čistírnami odpadních vod. Naslibovala jejich dodání i instalaci.

Jak vylíčila Renata Zvoníčková, zdejší starostka, obec za 4 miliony korun získala jen jednu kompletní malou čističku v hodnotě asi 30 tisíc.

„Minulé vedení obce jednalo s panem Janským a firmou Olympex. Vyplatilo zálohu a pak už jen plakalo,“ popisovala Zvoníčková. „Teď by se nám ty peníze hodily na opravu vodovodního řadu nebo pro mateřskou školku,“ dodala. Kanalizace? Půl obce má smůlu

Obci kromě očí pro pláč zbyla pouze nekompletní dodávka 69 nekompletních kontejnerů na čističky typu 5EO. „Co s tím budeme dělat, nevíme. Připojili jsme se k trestnímu oznámení na pana Janského,“ To na něj podaly i ostatní poškozené obce.

Malé Březno totiž není samo. Mezi poškozenými obcemi jsou i další. Informace o případu lze dohledat na webových stránkách olympex-podvody.estranky.cz.

Podnikatel Janský, tedy jeho firmy, sídlí na Plzeňsku. On sám k záležitosti vysvětlil, že firmu Olympex prodal.

„Mě už to začíná unavovat. Je to pořád dokola. Koupil tu firmu ode mne jistý pan František Štancl a poslal ji do konkurzu. Neměl to dělat, republika odkanalizovat potřebuje. Mohl na tom slušně vydělat. Nemohu ovlivnit, co neřídím.“ Z čističky odpadních vod unikly do Labe kaly

Janský tedy tvrdí, že s obcemi a čistírnami již dávno nemá nic společného.

Všechny závazky jeho firmy Olympex převzala Štanclova firma Ekoplast Štancl. Jejím jednatelem je nyní Jaroslav Hladký.

„Ani my s tím nemáme nic společného, žádné závazky jsme nepřevzali, firmu mám společně se syny Františka Štancla, ten má jinou firmu,“ tvrdil Deníku Hladký.

Kdo by měl tedy obcím čističky dodat a nainstalovat, netušil. František Štancl nebyl k zastižení, nikdo nevěděl, kde pobývá.

Další obcí, která se s Olympexem zapletla, byla Telnice. „My jsme byli bdělejší, ale dohadovat se s nimi byly někdy galeje,“ komentoval svou zkušenost Jaroslav Doubrava, telnický starosta.

Telnice zaplatila 3 miliony korun a po určitých dohadech nakonec získala 60 čističek, což je v podstatě pro každý dům v obci jedna.
„Komunikovali jsme hlavně s firmou Ecofluid,“ dodal Doubrava. Nejvíce zapáchá čistička, říká Krpeš

Společnosti Ecofluid – Brno, která vyráběla čističky odpadních vod, totiž dělal původně Jánského a později Štanclův Olympex – export, import výhradního zástupce.

Obcí, které s těmito firmami měly udělat špatnou zkušenost, jsou zhruba čtyři desítky.

Důvěryhodnost si prý u svých klientů získávala i tím, když uváděla, že jedním ze spolumajitelů firmy je známý hudební skladatel a muzikant Felix Slováček.

„Já jsem si tam sice kdysi, asi před lety, nějaký podíl koupil, ale jinak všechno řídil jednatel Robert Janský. O něm však nic nevím a sám jsem o svůj podíl ve firmě přišel,“ řekl k tomu před časem Deníku Slováček.