O co jde při tzv. hydrocolon terapii, lidově výplachu střev?
Hydrocolon znamená v překladu tračník naplněný vodou. Obvykle to znamená podat tekutinu konečníkem. V Čechách užívaný termín pro tento úkon je klystýr nebo klysma. Jeho smyslem je zbavit střevo stolice. Klysma je v medicíně používáno pro přípravu pacientů před vyšetřením tlustého střeva a před některými operacemi.

Je opravdu tato terapie zdraví prospěšná, jak tvrdí ti, co ji provádějí?
Nelze mluvit o terapii. Jde o výplach střeva, tedy vyprázdnění stolice pomocí klystýru. To samo o sobě není fyziologické, přirozené. Je normální, že ve střevě je stolice a nelze to považovat za „škodlivé“.

Je pravda, že tato metoda působí jako prevence rakoviny tlustého střeva?
Ne. Nemůže, nemá jak. Ví se, že příčinou vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku je souhrn faktorů, z nichž nejdůležitější roli hrají genetické vlohy každého jedince. Dalšími, ale spíše podpůrnými faktory, jsou vlivy zevního prostředí, mezi které patří životní styl, strava, dostatek antioxidantů, samozřejmě velký význam má příjem alkoholu a kouření cigaret. Jednoznačnou prevencí vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku je endoskopické vyšetření (kolonoskopie). V rámci preventivních prohlídek je vyšetření hrazeno od 50. roku na základě pozitivního testu na skryté krvácení a od 55 let na základě přání pacienta. Některé pojišťovny vyšetření hradí i dříve.

ČTĚTE: FEJETON: No nekupte to, za ty prachy!

Doporučil byste lidem metodu výplachu střev?
Ne. Z medicínského hlediska, kromě výše uvedených výjimek, nemá význam. Jestli někomu způsobuje libé pocity, je to věc každého jedince.

Je bezpečné provádět si tuto proceduru doma s domácím přístrojem?
Podání klystýru v domácím prostředí je možné, technika s užitím rektální rourky napojené na nádobku s vodou je jednoduchá. Užití speciálních přístrojů nechci komentovat.

Má tato metoda nějaké léčebné účinky, nebo naopak může člověku i nějak zdravotně uškodit?
Prostředí v tlustém střevě má určité pH, obsahuje fyziologickou bakteriální flóru, která střevo chrání a ke svému životu potřebuje vlákninu. Každé narušení této rovnováhy může vést k potížím a někdy i chorobám. Střevo není nikdy prázdné, potrava prochází celým trávicím traktem 3 dny. To je normální situace.

NÁZOR PROTI:

Lékař Ren: Výplach je lepší než klystýr

V Ústí výplach střev (hydrocolon terapii) provádějí na dvou místech. Lékař Rudolf Prachatický ve své privátní chirurgické ambulanci a v centru Naturen.cz. Ceny se různí. Pohybují se od sedmi set korun do tisíce.

Lékař Rudolf Prachatický nechal vyjádření primáře Stehlíka bez odezvy. Štěpán Ren, lékař z Naturen.cz, zareagoval: „Gastroenterologové opomíjí, že skladba stravy je zoufalá a průmyslově upravené škroby mají velkou schopnost ulpívat na stěnách střeva a normální peristaltika není schopna to vypudit. Vytvářejí tam jedy, které se pak dále do organismu vstřebávají.“

Rozdíl mezi hydrocolonem a klystýrem je podle něho ten, že při klystýru se dostanete jen do přední části tlustého střeva a dostanete tam maximálně 2 litry tekutiny. Při hydrocolonu je to celkem až 30 litrů za celou terapii. Rozdíl je také v tlaku. U klystýru je příliš velký a střevo hned tekutinu vypudí, kdežto průtok vody při hydrocolonu je mírný a střevo má možnost uvolnit nánosy.

Není prý podle něj ani nebezpečí, že by mikroflóra úplně vymizela. Ovšem na klinických studiích o léčebných účincích hydrocolonu se ještě pracuje.

ZPRACOVALA Kateřina Drozdová

ANKETA: Podstoupili byste vyplách střev (hydrocolon terapii)?

Bohumil Šafář, 60 let, státní zaměstnanec
Hodí se to spíš pro ty nadměrně tlusté. Jsou zanešeni vším možným. Já jsem krásně zhubnul, tak to nepotřebuji.

Renata Hladká, 43 let, v administrativě
Myslím si, že to není nic proti ničemu. Nebránila bych se tomu, kdyby mi to lékař doporučil. Sama bych ale nešla.

Nicol Palerová, 21 let, studentka
Známá to podstupuje. Já osobně bych to podstoupila, jen kdybych musela třeba kvůli zdravotním potížím. Jinak asi ne.

Martina Palerová, 18 let, studentka
Neabsolvovala bych to, ale slyšela jsem už o tom. Myslím si, že to nějak uškodit na zdraví nemůže.

Martin Černý, 20 let, student
Nešel bych na to za žádnou cenu. Moc se mi ta metoda nezdá a nedůvěřuji jí, ale snad není nějak nebezpečná.

Karen Baštová, 15 let, studentka
Já to zatím nepotřebuji. Ale myslím si, že je to dobrá věc. Táta už na tom byl.

Josef Bašta, 60 let, podnikatel
Možná bych na to i šel, ale teď ještě ne. Jen kdybych měl nějaké zdravotní potíže.