Policejní hlídky se ráno rozjely do čtyř městských částí, aby si posvítily na prodejce alkoholu a cigaret.

Kontrolu jejich prodeje osobám mladším osmnácti let provádí městská policie s Dětským parlamentem pravidelně. Přesto se někteří prodejci nestačili divit.

„Jsem z toho úplně na palici. Myslela jsem, že šla slečna koupit cigarety rodičům, jak se to tu často dělá,“ divila se trafikantka na sídlišti Skalka. Svou chybu ale uznala a pokutu 500 Kč zaplatila na místě.

„Dříve jsem občanky kontrolovala pořád, ale když jsem třeba zjistila, že je slečně 21, bylo mi to trapné. Teď se asi budu muset ke kontrolám vrátit,“ dodala prodavačka.

Hodně zaskočená byla i prodávající ve večerce v Neštěmicích.

„Té že ještě není osmnáct?“ divila se po příchodu policistů, „vždyť má nalakované nehty.“ I ona ale nakonec pokutu na místě zaplatila.

„Opravdu to nechápu, mně když bylo sedmnáct, nehty jsem si nemalovala. Kolik že bylo té slečně?“ přemýšlela ještě dlouho po odchodu strážníků prodavačka.

Problémy chtěla dělat jen prodavačka v nedaleké vietnamské prodejně. I ona patnáctileté Iloně Šubrtové cigarety prodala. Po příchodu strážníků se ale vše snažila vehementně popřít.

„Já neprodala. Já ne,“ bránila se Vietnamka. Policisté byli ale neoblomní a když jí vysvětlili, že ve správním řízení může přijít až o 50 tisíc korun, s pokutou na místě nakonec souhlasila.

Z celkového počtu 42 prodejen zjistil strážníci pochybení v šestnácti. Z toho v sedmi případech prodali nezletilým alkohol a v devíti cigarety. Za pokuty včera prodejci zaplatili 10 700 korun. Do správního řízení nechtěl jít nikdo.

Ředitel městské policie Pavel Bakule uvedl, že tyto kontroly byly zahájeny v roce 2008, a to na základě poznatků, že dochází k nepovolenému prodeji alkoholických a tabákových výrobků osobám mladším 18 let.

„Do současné doby byly provedeny kontroly ve 220 provozovnách, z toho ve 105 provozovnách byly zjištěny přestupky prodeje uvedených výrobků osobám mladším 18 let. Celkem bylo uděleno na blokových pokutách přes 77 000 Kč, upřesnil ředitel městské policie Pavel Bakule.

Že má akce svůj význam, potvrzují i slova Terezy Fečanské z Dětského parlamentu. Ta ke kontrolám řekla, že oproti začátku loňského roku počet provozoven, ve kterých alkohol a tabákové výrobky dětem prodali, klesl.

„V minulém roce nám alkohol či cigarety prodali přibližně v polovině obchodů. Ke konci roku už si ale prodejci začali dávat pozor a počet těch, kteří se nechali prodejem zlákat, začal klesat,“ řekla Fečanská.