Obec Zubrnice se pouští do výstavby kanalizace a čističky odpadních vod. Což u malé obce se zhruba 230 obyvateli je takřka revoluční počin. Projekt totiž nebude z nejlevnějších a radnice nebude schopna jej uvést v život jen se svými zdroji.

Ambiciózní projekt

Jak vysvětlil místní starosta Tomáš Pernekr, radnice už podala žádost o dotace. Chce je získat z operačního programu životní prostředí. „Čistička přijde na 31 milionů korun,“ uvedl Pernekr s tím, že obec může získat až osmdesát procent dotace.

Pokud Zubrnice uspějí s tímto projektem a dotace získají, bude někdy v květnu zahájena příprava dokumentace pro stavební povolení. Stavba by pak mohla podle Pernekra začít pravděpodobně v létě příštího roku.

Čistička – nutnost

Stavba čističek odpadních vod se v poslední době stává nutností. Nejen z hlediska ekologického, ale hlavně z hlediska evropské legislativy. To vysvětlila Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí.

„Vstupem do EU v roce 2004 jsme se zavázali k plnění směrnice o čištění městských odpadních vod. EU nám udělila přechodné období do 31. prosince 2010, tedy čas na výstavbu a rekonstrukce kanalizačních sítí a čistíren, zejména u obcí nad 2000 až 1000 obyvatel, a u obcí nad 10.000 obyvatel EO zajištění vyššího stupně čištění,“ uvedla Roubíčková.

Všechna česká města s počtem obyvatel nad 10 tisíc už čistírnu odpadních vod mají, ale většina z nich se musí upravit.
„V případě nesplnění směrnice nám hrozí žaloba ze strany Evropské komise. Nejprve je ale třeba situaci vyhodnotit,“ dodala Roubíčková.

Směrnice – problém

Logicky tedy bude mít kvůli závazku přednost s dotací obec s počtem obyvatel nad 1 tisíc. Zubrnice ovšem do tohoto systému nezapadají, protože mají málo obyvatel. Jenže kvůli skanzenu čističku a kanalizaci potřebují. „Skanzen ročně navštíví 25 tisíc lidí, a ti také potřebují jít třeba na záchod. Náš projekt zároveň navazuje na projekt památkářů,“ dodal starosta Pernekr.