Koukám, že jste nějaká nemocná. Co vám je? Chřipka?
Ano, mám chřipku, bolí mě klouby a teplotu mám také. Byla jsem minulou sobotu na plese a měla jsem bosé nohy. Frajeřina bolí a zebe.

Ve Spolchemii, jako ve strategickém podniku, nyní probíhá očkování proti prasečí chřipce. Byla jste také vybrána?
Nebyla jsem vybrána. Vím, že existují jmenné seznamy, ale já jsem se do nich nevešla. Ovšem stejně bych se očkovat nenechala. Je to hurá akce a není to moc ověřené. Já se nenechávám očkovat ani proti normální chřipce. Zdá se mi to zbytečné, když nebývám nemocná.

Jaká je vůbec nyní vaše pracovní náplň?
Nyní je toho hodně. Poté, co odešel mluvčí Zdeněk Rytíř na kraj, mám na starosti interní komunikaci, propagační předměty, sponzoring za Spolchemii i STZ. Pracuji pro obě firmy.

Když máte na starosti sponzoring, jak je to momentálně s vaší podporou ústeckého hokeje? Lvi vaše logo stále nosí na dresech, ale peníze od vás nedostávají.
Budeme jednat, i když v této době sponzoring hodně omezujeme.

Kolik připadalo na sponzoring peněz minulé roky?
To nemám přehled, dělal to Zdeněk Rytíř. Ale například rok 2007 byl zcela výjimečný, dařilo se nám, a proto jsme mohli sponzorovat více než nyní. Dnes to není možné.

Když jsem byl na plese severočeských patriotů, viděl jsem mezi sponzory loga Spolchemie i STZ. Proč jste sponzorovali tento první ročník plesu?
Nějakými penězi jsme přispěli. Do této akce šlo město Ústí i Ústecký kraj a jelikož my s oběma subjekty spolupracujeme, tak jsme do toho šli také. Je to výjimečná situace. Dříve jsme podporovali skoro každý ples, letos jsme si vybrali jen jeden.

Bojíte se o práci?
Dneska se každý bojí o svou práci. Ale jelikož dělám ještě modeling a mám produkční agenturu, tak si myslím, že bych se díky těmto aktivitám uživila.

Jak vidíte budoucnost Spolchemie a STZ?
To záleží hlavně na tom,jaké kroky provede vlastník firem. Do toho my zaměstnanci nevidíme. Obě tyto firmy mají dlouhou historii, myslím, že vlastníci dělají vše pro to, aby firma dále fungovala.

A jak vy ty nynější kroky vlastníka vidíte?
Já je nevidím. Vidím jen výsledky těchto kroků, ale co se nyní chystá, to netuším. Nejsem tisková mluvčí, která by měla vědět vše.

Řídíte interní komunikaci, takže byste měla být přece informovaná.
Já dostávám protříděné zprávy z vedení. Všichni zaměstnanci nemůžou vědět všechno. To je normální. Informace, které dostávám, mi stačí pro řízení interní komunikace.

Chodíte na porady nejvyšších představitelů firmy?
Nechodím, ale dostávám zápis z porady a informace, které potřebuji ke své práci.

Karikatura: Lenka Taussigová


Takže byste přeci měla vědět, co se chystá.
Ty základní kroky vím, ale nevím, o čem se jedná ještě úplně na nejvyšších postech.

Kdo je na tom momentálně lépe? Spolchemie nebo STZ?
Těžko říci. Zeptejte se vedení, tato otázka není pro mě. Já za STZ dělám jen sponzoring, takže přesně nevím, jak na tom firma je.

Co jste vlastně všechno v roce 2002 v soutěži Miss Česká republika vyhrála?
Byla jsem zvolena miss sympatie, vlasy, úsměv a televizních diváků a internetu.

Takže vše okolo, ale ta hlavní cena vám unikla.
Ano, sebrala jsem všechny ceny okolo, ale do první trojky jsem se nedostala. Tehdy to vyhrála Katka Průšová.

Sledujete stále soutěž o korunku krásy?
Co se týká Miss České republiky pana Zapletala, tak tam každý rok jezdím podívat se na finále. Co se týká Miss paní Maláčové, tak to jsem zrovna v tu dobu vždy na lyžích. Takže to nemohu ani sledovat v TV, ani se osobně zúčastnit. Ale spolupracuji pak s vítězkami jak s Miss ČR, tak s Českou Miss.

Co říkáte na to, že se pořádají hned dvě podobné soutěže Miss?
Je pravda, že od doby, co jsou ty soutěže dvě, tak to lidi mate. I já, která jsem v tom zběhlá, si pamatuji jen vítězky. Vše skončilo rokem 2006, od té doby je v tom jen zmatek a také ta soutěž obecně upadá.

Přihlásila byste se do soutěže o miss znovu?
Určitě. Byla to pro mne velká zkušenost. Hodně jsem cestovala a poznala důležité lidi, se kterými bych se jinak neměla šanci seznámit. Díky soutěži jsem se otrkala.

Mnohé z vašich kolegyň se posléze nechaly vyfotografovat nahé. Přemýšlela jste také někdy o tom?
Nikdy bych do toho nešla.

A dostala jste takovou nabídku?
Ano. Hned po miss toho bylo dost, oni to zkoušejí. Ale mně to připadalo pod mou úroveň. Ve spodním prádle klidně pózovat budu. Chodím přehlídky v plavkách i spodním prádle, ale odhalit úplně vše není vhodné. Ani si to nemůžu dovolit ze své pracovní pozice. Jak by na mě asi tady zaměstnanci chemičky koukali?

Myslím si, že by se jim to líbilo. Ale jdeme dál. Jaké máte nyní nabídky v modelingu?
Módní přehlídky dávám na druhou kolej, nechávám to mladším. Spíše se věnuji pořádání módních přehlídek, večírků a firemních akcí, věnuji se produkci – to mě baví, to mě naplňuje. S chozením po mole bych se letos ráda rozloučila, plánujeme miminko, tak uvidíme.

Kdy jste se vlastně vdávala?
V létě 2008 na hradě Střekově.

Takže nyní ve vašich osmadvaceti letech přichází čas na dítě?
Ano, vychází to (smích). Stihli jsme mezitím dostavět baráček a není na co čekat. Hodiny mi tikají.

Letošní modelingová sezona je tedy pro vás tou poslední?
Asi ano. Uvidíme, jak to půjde, ale ráda bych, aby pro mne byla tou poslední a stala jsem se mamkou.

Jak se vůbec dělí sezona modelek? Fotbalisté mají jarní a podzimní. A modelky?
Přes léto není pro modelky vůbec žádná práce. Všichni si užívají léta, jsou na dovolených. Naopak nejvíce práce je od září do prosince. Pak od ledna začíná plesová sezona, tak přehlídky na plesech, a od března do května se dá říci, že je modelingová sezona.

Takže ještě tu podzimní sezonu stihnete?
Uvidíme, co na to příroda. To nyní říci neumím…

Pocházíte z Ústí, ale nyní žijete v Duchcově. Proč?
Manžel tam totiž odtud pochází, tak jsem se tam za ním přestěhovala. Když jsme vybírali místo pro stavbu baráčku, původně jsme chtěli Teplice, aby to bylo mezi Duchcovem a Ústím. Ale pak z důvodů hezkého místa a hlavně dobrých sousedů, kteří jsou kamarádi, s kterými trávíme nejen čas dovolených, jsme se rozhodli pro Duchcov. Jsme tam spokojení, je to kousek na Bouřňák, kousek na Barboru, je tam hezky. Do Ústí však denně jezdím a ráda se sem vracím – mám tu rodinu, své blízké.

Jak dojíždíte do práce?
Asi se budete divit, ale vlakem. Je to půl hodiny cesty, ráno mi to jede v 5.55 hodin. Je to rychlejší než auto a nádraží mám hned před pracovištěm. Také jezdíme ráno s partou šesti holek, takže se něco aspoň po cestě dozvím a proberu se, myslím, že se vždy probere celý vlak.

Jak vypadá příprava letošního ročníku vaší akce Krása pomáhá dětem?
Přehlídku budu dělat, i když letos je to mnohem těžší než minulé roky. Krize je hodně cítit. Ovšem především díky generálním partnerům akce - městu a ČEZu mohu tuto přehlídku pořádat i letos. Jsem ráda, že do akce jdou partneři, kteří se zúčastňují každý rok, za to jim jsem moc vděčná, protože bez nich bych tento podnik neuspořádala. Jde to letos hůře než jiné roky, ale nechci tu tradici přerušit. Pátý ročník se bude konat 26. března v divadle a výtěžek půjde letos na vybavení kojeneckého oddělení ústecké nemocnice.

Kdo akci v ústeckém divadle bude moderovat?
Letos to bude poprvé po čtyřech letech ženská - Iva Pazderková.

Minule jste slibovala, že dorazí i modelka a provokatérka Agáta Hanychová, ale nedorazila. Proč?
Ve dvě hodiny odpoledne mi přišla od ní SMS: „Sorry, teď vstávám. Bohužel večer nepřijedu.“ Už ji kvůli tomu na žádnou akci, kterou pořádám, nezvu. Kdyby to bylo jednou, tak bych to omluvila, ale nestalo se to poprvé. Může se stát, že některá z oslovených modelek nepřijede, ale například z důvodu nemoci…, to se dá omluvit, to se nedá dva měsíce před akcí říci, jak vám zrovna bude. I když mi bylo sebehůř, tak jsem na akci vždy dorazila. Bylo by to nefér vůči klientovi, pořadateli. A navíc se nehodí nepřítomnost, když jsem uvedená v reklamní kampani, nevypadá to pak dobře. Tím, že akce pořádám, tak se umím vžít do role pořadatele, nechci mu způsobovat nepříjemnosti, tak vždy jedu.

A chtějí ji klienti?
Nyní už ani ne. Boom Agáty odzvonil. Nyní „jede“ Hanka Mašlíková, se kterou mám ty nejlepší zkušenosti.

Když jsem se díval na vaše internetové stránky a kliknul na připravované akce, nic se nezobrazilo. Jak to? To nic vaše produkční agentura nepřipravuje?
Bohužel nemám vůbec čas k aktualizaci svého webu. Těch akcí připravuji pořád dost. Nyní se nejvíce věnuji přípravě přehlídky Krása pomáhá dětem. Je to náročná práce, protože si akci připravuji sama. Dále připravuji jarní přehlídku v obchodním centru Forum. Tam se mohou lidé těšit nejen na přehlídku, ale i na zajímavý program – zatím nebudu prozrazovat.

Zmínila jste kontroverzní stavbu Forum. Jak vy osobně se na ni díváte?
Jsem z něj nadšená. Konečně je možné v centru slušně zaparkovat. Také ta budova vypadá pěkně, je dobře, že tam jsou i ty lepší obchody a potraviny. Nikdy jsem nebyla kostelu tak blízko. Myslím, že se stavba povedla, chodím tam ráda.
Taussigová: O politice raději ne

Nejdříve jsme se měli s Lenkou Taussigovou setkat v redakci Ústeckého deníku. Nakonec se ústecká modelka nachladila, a proto jsem musel vyrazit já za ní.

Sraz jsme měli v historické správní budově Spolchemie. Do zasedací místnosti ve třetím patře jsem dojel oběžným výtahem (tzv. páternoster). Přiznám se, že jsem tím jel poprvé a byl jsem z toho docela vykulený. Je to docela rychlé a máte co dělat, abyste stihli nastoupit. „Když jsem nastupovala do Spolku, měla jsem tenkrát podpatky, tak jsem se také bála. Teď to ale zvládám levou zadní,“ usmívala se modelka.

To, že je nyní budova i s raritním výtahem na prodej, jí nevadí. „My tu stejně budeme dál, i když se budova prodá. Nás se to nedotkne, kancelář nám zůstane stejná. Nevěřím, že nás odtud vystěhují,“ vysvětlila.

Když ji poprvé karikaturista Radek Fetters nakreslil, měla na papíře rovné vlasy. Mně se to nezdálo a obrázek jsme předělávali. „Ano, lidé mě znají kudrnatou a s rovnými vlasy mě nepoznávají. Ovšem na přehlídkách mi často pořadatelé nechávají vlasy žehlit,“ potvrdila.

Jen jednou jí během našeho rozhovoru zamrzl úsměv. A to, když jsme mluvili o politice. Nechtěla se konkrétně vyjádřit. Prý to není důležité. Spolupracuje s oběma hlavními stranami v Ústí a nechce si je asi rozházet.

Pořádáte i kurzy pro modelky?
To nedělám, připadá mi to jako vyhazování peněz. Modelky se musí hlavně vychodit, získají nejvíce zkušeností přímo na přehlídkách. Je to pro ně úplně jiné na nějakém kurzu, a pak na přehlídce. Musí se hlavně zbavit trémy, která dělá hodně, ale na kurzu, kde je 20 lidí, se jí nezbaví a pak je to na place vyvede z rovnováhy. Modelky si vždy vychodím na akcích.

Jste členkou nějaké politické strany?
To nebudu komentovat, nechte to být. Kdo se o to zajímá, tak to ví.

Chcete někdy kandidovat do komunální politiky?
Nikdy neříkej nikdy, ale momentálně ne.

Odkud pochází vaše příjmení Taussigová?
Je to původně židovské jméno. Dědova sestra je židovka a žije v Izraeli. Já bych se tam hrozně ráda podívala, ale nemám odvahu, bála bych se.

Další OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA:

Zuzana Kailová, náměstkyně primátora

Hejtmanka Vaňhová: K politice mě přivedl prezident Václav Klaus

Berounský: Odsuzuji fotografy, co dělají modelky, jen aby jim rozepínali podprsenky

Pelc: Do první ligy postoupíme a hráči budou honit zajíce

Poledňák: Přemlouval jsem studenty s Chýlkovou a Rodenem

Rytíř: Z chemičky odcházím, protože se bojím slepoty

Řáha: Můžu být na lihovar hrdý. Takové fabriky se nebourají buldozerem

Petr Gandalovič: Kauza Velrybář byla vyháněním čerta ďáblem

Čaloun: V hokeji mě nejvíce zabolel odchod z Ústí

Starosta Vlastimil Žáček: Jsem žralok, primátora bych zvládl dělat

Jsem ústecký patriot, ale politika mě netáhne

Madar: Děkuji za druhou šanci. Za Alkohol se stydím

Jaroslav Kubín: Nemám sílu pokračovat dál

Jan Vrba: Oženil jsem se s Větruší a také s ní zestárnu

Odcházející primátor Kubata: S pořádkem ve městě nejsem spokojený

Štván: Nejsem grafoman, jen mám na všechno názor

Hainzová: Lihovar nás neutahá!

Ředitel Činoherního studia: Peníze máme do června, pak asi skončíme

Z výtvarky jsem měl trojku. Nyní se mi nejlépe kreslí ti, co jsou baculatí, nosatí a ušatí

Nyní ladím formu na půlnoční mši. Stavte se

Nevena Černohorská: Jsem obarvená a temperamentní cikánka

Doubrava: Pro rady si ke mně chodil Hanusch z Chlumce

Dejte mi dva miliony a nechám vám zmizet vagón, stejně jako Copperfield

Zdeněk Kymlička, pořadatel kulturních akcí v Ústí