VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za světelné křižovatky platíme v Ústí miliony

Ústí nad Labem /AKTUALIZOVÁNO/ - Provoz 19 světelných křižovatek stojí město miliony ročně. Další miliony platí řidiči za přestupky na nich. Vporovnání s „kruháky“, kterých je vÚstí jen 6, přitom na plné čáře prohrávají.

21.2.2010 29
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

„Náklady na údržbu jedné křižovatky řízené světelným signalizačním zařízením činí cca 216 tisíc korun ročně,“ uvedla Ivana Solničková, tisková referentka ústeckého magistrátu.

Ročně je to tedy za 19 světelných křižovatek plus jeden signalizovaný přechod pro chodce u Zimního stadionu cca 4,3 milionu.

Ústečané přitom s dopravní situací ve městě příliš spokojení nejsou. „Celkově ji považuji za přinejmenším komplikovanou. Preferuji kruhové objezdy. Nejhoršími křižovatkami jsou z mého pohledu ty u Městských lázní a na Předmostí,“ vyjádřil se Jan Vodička, učitel ze Stříbrníků.
Kritický čtenář

Ještě kritičtější byl čtenář Deníku na webu. „Od Městských lázní po hlavní nádraží, na asi kilometrovém úseku, je 6 semaforů. Průjezdnost otřesná,“ stěžoval si čtenář, jenž se představil jako Ingo. Pozastavil se i nad tím, proč je semafor u Fora, když tam projdou tak 3 lidi za hodinu.

Co město zaplatí za provoz světelných křižovatek, to zase následně vybere od řidičů za přestupky. Zčásti díky kamerám umístěným na 6 z nich.

„Celkem bylo loni podle Solničkové k vyřízení 14 114 přestupků v dopravě a 3 621 z nich odhalily právě kamery. Na přestupcích město požadovalo něco přes 10 milionů korun, uhrazeno bylo necelých 6 milionů.

Šéf ústecké dopravní policie Karol Kočárek je příznivcem okružních křižovatek.. „Statistiky z hlediska nehodovosti a následků hovoří jednoznačně v jejich prospěch,“ řekl. Co se týká četnosti nehod, jsou nyní podle Kočárka nejnebezpečnějšími křižovatkami v Ústí ty s odbočením u Tesca a u Baumaxu, obě světelné.

Z jakého důvodu snižují okružní křižovatky nehodovost?

„Pozornost řidiče je soustředěna jen na levou stranu a nemusí se starat o to, jestli svítí červená, nebo zelená. Celkově snižují chybovost lidí,“ uvedl Kočárek a s výčtem kladů okružních křižovatek pokračoval: „Provoz na nich je plynulejší. A jsou vhodnější třeba i pro seniory, protože pro starší lidi s horšími smysly je obtížnější sledovat barvy semaforu.“

Sleduje statistiky

Šéf ústecké dopravní policie se problematikou okružních a světelných křižovatek zabývá detailně. Sleduje i zahraniční statistiky a výzkumy.

Například z německých statistik podle něj vyplývá, že četnost nehod na okružních křižovatkách je o 50 procent nižší než na světelných.

„Stejně tak i spotřeba pohonných hmot klesá u kruháku na polovinu. Průměrná čekací doba na světelné křižovatce je 25 vteřin, na okružní jen 5,“ argumentoval Kočárek s tím, že kruhové křižovatky také méně zatěžují okolí hlukem.

Jsou i ekologičtější. „Z hlediska plynulosti dopravy bývají kruhové objezdy hodnoceny jako emisně poněkud šetrnější varianta,“ souhlasil Karel Nepraš, zastupitel centrálního obvodu za Stranu zelených.

Jejich nespornou výhodou jsou i nižší náklady na provoz. Dle informací z magistrátu přijde jedna jen na 85 tisíc korun za rok.

Zpracovala: Kateřina Drozdová

21.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební plakáty

Psycholog: Cítím beznaděj. Koho volit, když skoro všichni slibují to samé?

Ilustrační foto.

Ministerstvo zdravotnictví dalo peníze na vakcíny proti žloutence

Lásku vyměnil mladý pár za volby. Tomáš s Monikou zasedli v komisích

Ústí n. L. – Oba mladí lidé jsou členy volební komise ve stejném místě. Nejsou ale spolu, každý sedí v jiné místnosti.

Ježci nabírají kila. Zvládnou to i bez lidí

Ústecký kraj - Lidé často v dobré víře odnesou ježka do záchranné stanice, přestože pomoc nepotřebuje.

Zelení: Celio si zapálilo svou skládku samo. Absurdní, reaguje společnost

Ústecký kraj - Za srpnový velký požár na skládce Celio u Litvínova padlo trestní oznámení. 

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj /FOTOGALERIE/ - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení