Víte o tom, že vyrostla na Ústecku nová rozhledna? Nachází se nedaleko obce Radejčín a je z ní pěkný výhled na malebnou zvlněnou krajinu Českého středohoří.

Po rozhledně na střekovském vršku Malé Sedlo je to už druhá ústecká vyhlídka postavená za tak krátký čas.

„Ono v těch místech něco stojí? Tak o tom vůbec nic nevím,“ diví se Ústečan Jiří Oliva. Dodal, že se zatím ještě nestihl podívat ani na výhled z Malého Sedla. „Chodím dost často po kopcích, tak toho využiji a brzy se tam podívám,“ doufá.

Jenže to je prozatím problém. Stavba ještě není zkolaudovaná a fungování jejího budoucího provozu je zatím nejasné.

Telekomunikační věž a rozhledna zároveň je majetkem mobilního operátora Vodafone. Správa CHKO České středohoří si totiž ještě před zahájením stavby vymohla, aby byla přístupná veřejnosti a investor stavby musel projekt přepracovat.

Na správce nemáme

„Původně to měl být pouze stožár,“ sdělil Zdeněk Janda ze správy CHKO sídlící v Litoměřicích. „Až poté se projekt předělal, aby základnová stanice obśahovala i rozhlednu.“

O rozhlednu by se měl starat správce, který by její areál hlídal. Ale kde se na něj vezmou peníze? „My to provozovat nemůžeme,“ říká za CHKO Janda. „Nemáme na to prostředky.“

Zároveň se domnívá, že stanice v soukromém vlastnictví je vystavena nebezpečí vandalů. „Máme s nimi špatné zkušenosti,“ tvrdí o nutnosti chránit majetek před chuligány a zloději.

Ani v Klubu českých turistů si nedokáží představit, že by správce dosadili oni.

„To nepřipadá v úvahu, na to nejsou peníze. Klub českých turistů to ani nikdy nedělal. Tedy pokud se nejednalo o majetek v jeho vlastnictví,“ sdělil Karel Punčochář, jenž je rovněž členem Klubu přátel rozhleden.

„Byli bychom rádi, kdyby bylo možné zařídit, aby rozhledna byla veřejnosti přístupná bez omezení,“ doufá.

Zamčená rozhledna

V současnoti je celý areál základnové stanice s rozhlednou oplocen a uzamčen. Jeho součástí je i technologický domek, v němž je vyhrazena jedna místnost pro správce rozhledny.

Ten by dle představ měl zřejmě v nějaké návštěvní době odemknout vrata oplocení a umožnit přístup na rozhlednu. Nic konkrétního o jejím provozu se však dosud neví.

Alžběta Weinfurtová, zástupkyně tiskového mluvčího společnosti Vodafone, Ústeckému deníku sdělila: „Při stavbě podobných objektů je pravidlem, že pakliže se nestaví pouze nižší stožáry, ale větší objekty s rozhlednou, jež zasahují do krajinného rázu, musí se vyhledat správce objektu.“ Dodala, že takových staveb moc ovšem v republice není.

Rozhledna je podle dostupných materiálů postavena v rámci všech norem zaručujících bezpečnost (zábradlí, schodiště, přístup k anténám je nad vyhlídkovou plošinou uzamčem).

Nic – kromě zmíněného správce – nebrání tomu, aby návštevníci mohli chodit na plošinu sami. Kolaudace objektu proběhne 2. března. Deník bude o vývoji kauzy nadále informovat.

Co asi nevíte …
- stavba byla dokončena v listopadu 2009, ovšem stále ještě není zkolaudovaná, čeká se na druhého března
- výška celé věže je 30 metrů
- vyhlídková plošina se nachází ve výšce dvaceti metrů
- výstup na plošinu vede po točitém schodišti
- celá věž bude laděna do zelené a hnědé barvy