O právo na vyhrazené parkování před svým domem na Skřivánku přišla Nevena Černohorská z ústeckého Červeného kříže.
Jako těžce zdravotně postižená osoba využívala tuto výhodu zhruba 4 roky. Teď má smůlu. Ústecký magistrát rozhodl, že na své parkovací místo dál nárok nemá. A krajský úřad toto rozhodnutí posvětil.

„Vůbec nevím, co budu dělat. Na Skřivánku se normálně zaparkovat nedá. A já jsem na blízkost auta odkázaná. Sama bez pomoci se totiž nikam nedostanu,“ vylíčila bezradně Černohorská.

Její dosavadní povolení vypršelo v závěru minulého roku. Požádala tedy o jeho prodloužení, ale neuspěla. A nepomohlo jí ani odvolání.
Není sama. Podle Pavly Radové z poradny pro handicapované a seniory Centra pro zdravotně postižené Ústeckého kraje si podobně stěžuje dost lidí a nejen v Ústí. Města prý všeobecně začala zpřísňovat podmínky pro udělování těchto výhod.

Černohorská nové povolení nedostala s odůvodněním, že sama neřídí. Je sice majitelkou auta, ale vozí ji v něm její syn. A ten prý může pro matku až k domu přijet a zase ji tam odvézt, ale už nemusí přímo na místě i parkovat. Sám je zdravý a není důvod, aby měl oproti jiným řidičům nějaké parkovací výhody.

Ivana Solničková z ústeckého magistrátu uvedla, že takových vyhrazených stání pro zdravotně postižené je nyní na území Ústí 383.
„Místa neodebíráme, stará povolení necháváme doběhnout. Ale nová dáváme za nových podmínek,“ připustila Solničková. A jednou ze současných podmínek je právě i vlastnictví řidičského průkazu. Což neplatí akorát pro handicapované děti nebo nesvéprávné osoby. Zatím podle Solničkové nedostalo nové povolení zhruba 40 dřívějších držitelů oprávnění k vyhrazenému parkování.

Nevena Černohorská ani její syn Milan Machalický s novým opatřením nesouhlasí. „Přece si nebudu dělat skoro v sedmdesáti řidičák,“ zlobí se Černohorská. Machalický argumentoval tím, že vždy musí jít pro matku až přímo domů a zase ji tam doprovodit. „Špatně chodí, zvláště po jejich chodníku se samými výmoly a také jí musím pomoci po schodech,“ řekl s tím, že co má asi zatím udělat s autem, když parkovací místo nikde v blízkosti nenajde.

I podle Centra pro zdravotně postižené je neexistence vyhrazeného místa v případech, kdy handicapovaní potřebují doprovod, problém. Magistrát ale oponuje, že zastavit a stát s vozidlem s označením O1 na ulici je v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích, takže řidič zdravotně postiženého doprovodit může.