Jenže první z roku 2009 Martin Zach ochrnul po skoku do vody. Kauer ho zastoupil důstojně. Vyhrál.

Skáčete do vody po hlavě?
Určitě, skáču kufr nebo šipku.

Ptám se proto, že Martin Zach, který vás v soutěži Muž roku 2009 jako jediný porazil, se při skoku do vody na lyžích zranil a je už půl roku ochrnutý.
Já takové adrenalinové sporty nedělám. Možná tak jízda autem po Ústí. Ale jinak bych se o Martinově zranění nechtěl moc bavit.

Dobře, ale díky jeho zranění jste se vlastně následně dostal do soutěže o Muže desetiletí. Jak jste se to dozvěděl?
Já jsem s tím vůbec nepočítal. Měsíc před soutěží mi pořadatelé volali, že jako druhý v pořadí jsem byl do soutěže nominovaný. Vzal jsem to.

Před soutěží jste v jednom rozhovoru říkal, že úspěch v soutěži by vám mohl přinést konexe, zkušenosti a práci v modelingu. Naplnilo se to?
Určitě jsem se seznámil s pár lidmi, kteří mi nabízejí práci v modelingu. Mám více kontaktů hlavně na severu Čech. Už jsem si musel pořídit zápisník, nyní na březen již mám hodně zakázek. Zkušenosti jsem také získal, hlavně už jsem si trochu zvykl na mluvení na pódiu.

Karikatura: Jakub Kauer


Co vás vedlo k tomu, že jste se přihlásil do soutěže Muž roku 2009?

V Náchodě, kde se soutěž již deset let pořádá, mám zbytek rodiny, tak jsem se tam byl před pěti lety podívat. Na afterparty mě tam odchytl jeden fotograf, který mi nabídl spolupráci. Nyní jsem do toho šel, protože jsem chtěl vědět, jestli mám odvahu a schopnosti se dostat dál.

Jaké byly vůbec v soutěži Muž roku disciplíny?
Nejdříve představení se, pak volná disciplína. Já tancoval s kamarádkou z Karlových Varů rumbu. Následovala promenáda spodního prádla. Já jsem dostal moje neoblíbené slipy s tílkem. Poslední byla otázka od publika.

Jakou jste dostal otázku?
Poprvé v historii této soutěže jsem dostal vědomostní otázku, kdo vyzdobil Sixtinskou kapli (byl to Michelangelo Buonarrotti, pozn. autora). Nevěděl jsem to, ale slyšel jsem, že mi to dost uškodilo. Prý jsem přišel suverénně na pódium a pak, když jsem nevěděl, vypadl jsem jako hlupák.

V Muži desetiletí jste dostal lepší otázku z publika, že?
Jak bych prý vyjádřil lásku herečce Uršule Klukové, která byla v porotě. Tak já jsem jí zarecitoval něco ve smyslu: Má milá Uršulo, miluji tvůj krásný smích, nemůžu bez něj být, tak mě nenech jít. Po každé větě diváci bouřili a Uršula se mi pak svěřila, že se styděla a že jsem ji docela dostal. Ale musím se přiznat, že otázku z publika jsem předem věděl, takže jsem se mohl připravit.

Co novináři, jaké s nimi máte zkušenosti?
Po soutěži se na mě sesypali novináři z rádií, tisku i televize. Ale nějak jsem to zvládl.

Četl jsem i váš rozhovor pro gay časopis. Byl velice odvážný, hlavně v otázkách o sexu. Jaké to bylo?
Nebylo to špatné. Dá se říci, že pro gaye je tato soutěž hodně lákavá. Kdybych byl pro, tak mám z této komunity hodně práce. Ale mě nebaví v gay podnicích se promenádovat, a hlavně by mě s tím každý spojoval. Přesto se nebráním s nimi spolupracovat.

Bulvár vás sleduje?
Ani ne, nejsem z Prahy. Kdybych se někde opíjel v hlavním městě, tak bych byl určitě v jejich hledáčku, ale Ústí je mimo dění.

Jak o sebe musíte pečovat, abyste vyhrál takovou soutěž?

To je dobrá otázka. Muž roku nesmí být tlustý, ale ani moc hubený. Musel jsem změnit jídelníček a začal jsem cvičit. Najednou jsem přibral deset kilo. Dal jsem do toho všechno. Také jsem hodně trénoval volnou disciplínu - tanec.

Kam třeba chodíte ke kadeřníkovi?
Mám pár známých kadeřníků v Ústí, kteří mě stříhají za symbolickou cenu.

A co pedikúra a manikúra?
Nic takového. Nehty si nekoušu, stříhám si je sám. Ani nechodím na žádné depilace nebo masky. Jsem klasický chlap, který se málo holí. Když se často holím, tak vypadám moc mladě, proto chodím spíše zarostlý.

Máte nějaký mužský vzor?
Žádnou extra ikonu nemám. Jen pár lidí mi už od mládí říká, že z profilu vypadám jako Brad Pitt.

Koukal jsem, že máte na facebooku napsáno: Jakub Brad Pitt.
Ano, jednou jsem byl i za něj převlečený na jedné party, kde všichni šli za nějaké herce. Dříve jsem měl i delší vlasy jako on. Je to spíše sranda, ale některé holky, kterým se líbím, mi říkají: Ty vypadáš jak Brad Pitt.

A chtěl byste mít vedle sebe také Angelinu Jolie?

To asi ne. Když vidím, jak se pořád mění, jednou je hezká, jednou ošklivá. Také nemám rád na holkách tetování. A nelíbí se mi, jak si všude po světě kupuje děti.

Jaké dívky se vám tedy líbí?
Já nesním o žádných herečkách. Před měsícem jsem se zamiloval do jedné slečny, která se mi líbí už pár let. Dříve jsem jí nadbíhal a bral si na ni kontakt, ale ona se neozvala. Nedávno jsme se potkali na jedné přehlídce a dali jsme se dohromady. Je krásná, až nečekaně rychle jsem se zaláskoval.

Také je modelka?
Dělá spíše hostesku a je také z Ústí.

Myslíte si, že vám pomohla výhra v soutěži k tomu, abyste ji získal?
Pro dost holek není tato soutěž dost chlapská. Nevím, jestli mi to pomohlo, ale díky soutěži jsme se potkali na zmíněné akci. Také jsem po výhře dostal hodně nabídek na rande.

Musíte se učit chodit po molu jako ženy?
U mužů to je jiné. Ženy chodí nohu přes nohu a kroutí zadečkem. Muži mají chodit přirozeně.

Momentálně studujete na ústecké univerzitě. Co přesně?
Tělovýchovu a sport. Můžu být pak učitelem ve škole nebo trenérem. Nyní například trénuji s mládeží volejbal a dospělé v plážovém volejbale. Dospělí jsou ale lepší, vědí, co chtějí a neodmlouvají. Chtěl jsem se nyní soustředit na školu, ale jelikož jsem uspěl v soutěži, tak jsem ji odložil a vrhl se do modelingu. Chci využít šanci, dokud jsem trochu známý.

Co dál byste chtěl dělat?
Chtěl bych si vydělávat modelingem a současně trénovat beach volejbal. Pak bych chtěl jít ještě k mamince dělat do pojišťovny. Všechny tři věci se dají skloubit.
Kauer: Nos musel na plastiku

To není radost, ale práce. Říkal mi karikaturista Radek Fetters, když jsem mu poslal fotografie Jakuba Kauera.
Hezcí lidé se prý kreslí hodně špatně. Nemají nic výrazného.

Tak jsem mu poradil velkou mezeru mezi předními zuby a větší nosní dirky. Jakub Kauer mi na to řekl: „To určitě budu vypadat jako Madonna, ta má taky velkou mezeru mezi předními zuby. A větší nosní dirky? Jsem po plastice nosu, jednou na diskotéce jsem se popral a dostal jsem do něj,“ upřesnil.

Povídání s třiadvacetiletým studentem bylo svižné a celkem zajímavé.
Na otázku, jestli by nechtěl někdy dělat moderátora, jako se o to pokouší řada miss, řekl: „Ani ne, mám vadu řeči a trochu šišlám. Určitě jste si toho všiml.“

Do té doby jsem si toho nevšiml. Ale když to řekl, dal jsem mu za pravdu. Ale není to nic výrazného, možná by to mohla být i při moderování přednost. Byl by tím charakteristický.

Litoval, že nedostává takové finance za modeling jako ženy. Jeho odměna se prý s tou, co dostává třeba taková Hanka Mašlíková, nedá vůbec srovnat. Je pravda, že si silikonem jen tak něco nemůže nechat zvětšit.

Dohodli jsem se, že mu rozhovor pošlu k autorizaci. Prý si ho musí přečíst jeho maminka, aby tam neříkal nesmysly. Nakonec mi jen napsal: „Mně se to líbí, jen mamka říkala, že by tam víc zdůraznila, že určitě dodělám tu vysokou školu.“

Jaká je vaše kariéra volejbalisty?
V dorosteneckých kategoriích jsme s týmem obsazovali přední příčky extraligy, poté mě koupil Veros Chomutov do druhé nejvyšší soutěže, kde jsem si zkusil atmosféru špičkového volejbalu. Momentálně hraji za ústecké „béčko“ v Chabařovicích. Ale více se věnuji plážovému volejbalu, ve kterém jsem okusil i reprezentační nominaci a dá se jím lépe přivydělat.

Jaké to bylo v Chomutově?
Tam jsem si vyzkoušel, jaké je to hrát za peníze. Bohužel jsem se v týmu moc neprosadil, dojíždění mě nebavilo, a tak jsem tam skončil.

Kolik se dá vydělat v druhé nejvyšší volejbalové soutěži?
Brali jsem tři až pět tisíc plus cestovné.

To už byla dobrá brigáda, že?
Určitě, byl jsem za to rád. Vždyť někteří kluci z Ústí, kteří hrají extraligu a studují, neberou o moc více peněz.

Další OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA:

Václav Panocha,ústecký atlet

Zuzana Kailová, náměstkyně primátora

Hejtmanka Vaňhová: K politice mě přivedl prezident Václav Klaus

Berounský: Odsuzuji fotografy, co dělají modelky, jen aby jim rozepínali podprsenky

Pelc: Do první ligy postoupíme a hráči budou honit zajíce

Poledňák: Přemlouval jsem studenty s Chýlkovou a Rodenem

Rytíř: Z chemičky odcházím, protože se bojím slepoty

Řáha: Můžu být na lihovar hrdý. Takové fabriky se nebourají buldozerem

Petr Gandalovič: Kauza Velrybář byla vyháněním čerta ďáblem

Čaloun: V hokeji mě nejvíce zabolel odchod z Ústí

Starosta Vlastimil Žáček: Jsem žralok, primátora bych zvládl dělat

Jsem ústecký patriot, ale politika mě netáhne

Madar: Děkuji za druhou šanci. Za Alkohol se stydím

Jaroslav Kubín: Nemám sílu pokračovat dál

Jan Vrba: Oženil jsem se s Větruší a také s ní zestárnu

Odcházející primátor Kubata: S pořádkem ve městě nejsem spokojený

Štván: Nejsem grafoman, jen mám na všechno názor

Hainzová: Lihovar nás neutahá!

Ředitel Činoherního studia: Peníze máme do června, pak asi skončíme

Z výtvarky jsem měl trojku. Nyní se mi nejlépe kreslí ti, co jsou baculatí, nosatí a ušatí

Nyní ladím formu na půlnoční mši. Stavte se

Nevena Černohorská: Jsem obarvená a temperamentní cikánka

Doubrava: Pro rady si ke mně chodil Hanusch z Chlumce

Dejte mi dva miliony a nechám vám zmizet vagón, stejně jako Copperfield

Zdeněk Kymlička, pořadatel kulturních akcí v Ústí

Taussigová: Chci miminko, proto skončím s modelingem