Bombastické představy o využití Milady tvrdě narážejí na realitu. A na analytiky z Prahy.

Ty si přitom zaplatil sám Dobrovolný spolek obcí Jezero Milada za více než dva miliony korun. Studie má zjistit turistické možnosti jezera. A výsledek?

Složité využití jezera přes zimu, vysoké vstupní investice, horší stabilita určitých pozemků, nízký průtok vody a obrovská konkurence. O malém větru, který znemožňuje jachting už Deník informoval.

Slova analytiků z firmy KPMG byla tvrdá. „Nebude se jednat o žádná extrémně výnosná zařízení. Budeme hledat cestu nejmenších vstupních investic,“ bez obalu řekl Ondřej Špaček z KPMG.

Skeptický k výdělečnosti jezera je i Jiří Záhořík, starosta Chabařovic, kterým připadne velká část pozemků v okolí. „Žádný velký byznys to nebude, spíš zátěž,“ uvedl.

Podle Ústečanky Romany Malencové by se mohly uživit třeba vodní skútry a atrakce na vodě. „To v Ústí chybí,“ uvedla.

Za nejslabší stránku jezera považují v pražské firmě geomechanickou nestabilitu určitých území. „Musí se vzít v potaz, kde se dá stavět a kde se nedá stavět,“ vysvětlila Michaela Žáčková.

František Kroupa z Palivového kombinátu Ústí s.p. (PKÚ) oponoval: „Nevhodné k výstavbě? Spíš, že to bude v těch místech mít náročnější nebo dražší řešení.“

Palčivá je i otázka kvality vody kvůli nízkému průtoku vody jezerem. „Je tady riziko snížení kvality vody, především v letním období,“ upozornila na možné riziko Žáčková z KPMG.

Zatím je podle Kroupy z PKÚ jezero čisté. „A čisté bude do té doby, dokud se do něj nedostanou nějaké špatné vody,“ vysvětlil Kroupa.

Z toho důvodu analytik Špaček apeluje na nutnost citlivého vyřešení kanalizace. „Musí tam být dostatek toalet, aby lidé nechodili močit do vody nebo někam do přírody,“ zdůraznil Špaček s ohledem na negativní důsledky.

Další vrásky, a pořádně hluboké, přidělávají přilehlým obcím i firmě KPMG klimatické podmínky.

Provozovat na Miladě zimní sporty zřejmě nepůjde, protože místo nedisponuje dostatečným chladem. Špaček navrhuje zde postavit sportovní halu. Ta by mohla vyřešit sezónnost jezera.

O nic lepší to není ani s větrem, jeho sílou a počtem větrných dnů. Ty prakticky vylučují jachting a omezují i vyhlídky na windsurfing.
Vizi turistického ráje hatí i nedaleká konkurence, zvláště napouštěné jezero Most a vznikající jezero na saské straně.

ZPRACOVALA Kateřina Drozdová