I když velké celorepublikové sčítání lidu, domů a bytů se bude konat až za rok, letos v dubnu uskuteční Český statistický úřad (ČSÚ) ve spolupráci s Českou poštou (ČP) sčítání zkušební.

A do půlprocentního vzorku, jichž se týká, bylo vybráno i několik částí Ústí, konkrétně centrum města, Severní Terasa, Skorotice a Svádov.

„Účelem zkušebního sčítání je ověřit srozumitelnost formulářů, postoje občanů k akci a také nové postupy, mezi něž bude patřit například možnost vyplnit poprvé formulář elektronicky,“ vysvětlila Ludmila Krumpová z ústeckého regionálního pracoviště ČSÚ, krajská gestorka sčítání.

Nejdříve by ve vybraných lokalitách měli lidé dostat do schránek informační letáky i se seznamy sčítacích komisařů. Od 6. dubna jim pak tito komisaři, většinou poštovní doručovatelé, budou dodávat formuláře k vyplnění přímo do domácností.

„Budou vybaveni průkazkami a každý si i podle seznamu bude moci zkontrolovat jejich oprávnění,“ poradila Krumpová.

Veškeré zjištěné údaje o osobách, jejich národnosti, vzdělání, profesi, vztahu k náboženství, o vybavení domácností i všechny další jsou podle Krumpové přísně důvěrné.

„Všichni, kdo s nimi přijdou do styku, jsou vázáni přísnou a neomezenou mlčenlivostí,“ ujistila. Dodala, že narozdíl od povinného sčítání v příštím roce bude tato zkušební akce dobrovolná, nicméně organizátoři i tak doufají v co největší spolupráci občanů.

„Když budu doma, tak jim klidně otevřu a vyplním to. Nemám co tajit,“ řekl Bohuslav Křivský ze Severní Terasy.

Primátor Ústí Jan Kubata uvedl, že statistická data mají určitě velký význam i pro město a pro plánování jeho aktivit. „Je důležité vědět, jak šel vývoj od posledního sčítání a kam směřuje dál,“ poznamenal.

Nicméně, i když je Ústí částečně zařazeno už do zkušebního sčítání, podle primátora budou pro město využitelné spíše až výsledky toho oficiálního v příštím roce.

„Ani netuším, jestli se k těmto dostaneme. Ale hlavně nepůjde o objektivní obraz o celém městě, což je pro nás podstatné,“ dodal primátor.