„To by mě určitě zabilo,“ tvrdí vitální důchodkyně. Ráda vzpomíná na svoji práci hlavně pro poštu, prodávala také v několika novinových stáncích v centru Ústí.

V Domově pro seniory V Klidu, kde žije třetím rokem, nyní alespoň uplatňuje svoji pracovitost v terapeutické dílně. „Jsem tam každé dopoledne, hrozně mě to baví. Nejraději maluji obrázky na ubrusy. Ale pomáhám dělat také jiné věci,“ řekla žena.

I její dílka včera obdivovali návštěvníci právě zahájené velikonoční výstavy v domově, která potrvá ještě do dnešního odpoledne. Senioři za pomoci personálu pro ni připravili na 150 výrobků s motivem Velikonoc.

Vyšívané či malované dečky, košíčky na sváteční pečivo nebo cukrovinky, ozdobné polštáře a samozřejmě kraslice, zvířátka a další typickou velikonoční výzdobu.

Už za hodinu po zahájení akce byla více než třetina exponátů rozprodána. Také 2 ze 3 ubrusů, na nich se podílela právě Valburga Dušková.

Na odbyt šly i ozdoby z barevných PET lahví nebo košíky k nerozeznání od proutěných. „Na ně posloužily telefonní seznamy. Stránky jsou z jemného papíru, který jde dobře rolovat na špejle,“ prozradila tajemství výroby vedoucí sociální pracovnice domova Jitka Hypiusová s tím, že by přivítali přísun již nepotřebných seznamů.

Netajila se spokojeností, že mají šikovné klienty a že je o jejich věci zájem. „Příště asi budeme muset udělat výstavu ve většm sále,“ plánuje.

Mezi návštěvníky akce nechyběla ani bývalá pracovnice tohoto zařízení Jiřina Hudečková. „Chodím na zdejší výstavy pravidelně, jsou moc hezké. A je dobře, že jsou otevřené i lidem z venku. Alespoň vidí, že senioři v domově žijí aktivně,“ poznamenala Ústečanka.

„Já bych ráda byla ještě aktivnější. Pořád jim tady říkám, ať mi dají v kuchyni židli k dřezu, že jim umyju nádobí, ale prý to nejde. Škoda, já ráda pracuju a i když mám už svoje roky a jsem na vozíku, ledacos ještě sama zvládnu,“ pochlubila se na závěr Valburga Dušková.