Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kastelán Himmel: Na hradě straší a lidé zvlčili

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Už téměř deset let je na hradě Střekov kastelánem. Jiří Himmel si pomalu začíná připadat vyhořelý a uvažuje, že se odstěhuje z Ústí. Ale dnes ještě zahájí sezonu na hradě.

21.3.2010 4
SDÍLEJ:

Jiří HimmelFoto: DENÍK

Straší na hradě Střekov?
Jasně že ano. Máme tady dva duchy. Nejznámější je duch dcery hradního pána ze čtrnáctého století, která skočila z hradního ochozu, aby si nemusela vzít zlého rytíře Kubu ze Střekova. Tento duch většinou leze v deštivých podzimních dnech po skále do věže a tam kvílí. A pak tu máme ducha Richarda Wagnera.

A ten dělá co?
Je to rozverný chlapík a dělá tu neuvěřitelné neplechy. Cokoliv se na hradě stane nepříznivého, svádíme na něj. Je pravda, že když jsem tu ze začátku občas přespal, tak jsem z toho měl husí kůži. Ale většinou ty kroky, co jsem slyšel, byla asi zvířátka. Ale kdo ví …

Jaké to je, být kastelánem na jedné z nejnavštěvovanějších památek v kraji?
Je pravda, že patříme vedle zámku v Ploskovicích k nejnavštěvovanějším památkám na Ústecku. Zpočátku to bylo velmi romantické. Funkce kastelána na hradě vám dává pocit výjimečnosti. Jste jeden ve stotisícovém městě, a proto jste známý. Potkáte spoustu zajímavých lidí.

Kdy vám skončila romantika?
Velmi brzy. Hned zjistíte, že jste na hradě, který je 700 let starý a sype se na všech stranách. Opravovat to můžete stále dokola. Hradu věnujete každý den, stranou jde i rodina. Od té doby, co jsem kastelánem, nebyl jsem s manželkou na letní dovolené. Přesto už začínám desátou sezonu, což je pro mne úspěch.

Slyšel jsem, že jste se někde zmínil, že už jste z této práce vyhořelý. Je to tak?
Myslím, že je to svým způsobem normální, když pracujete na jednom místě delší čas. Já mám potřebu se stále něco učit. Určitou únavu cítím. Navíc je s funkcí kastelána spojena určitá popularita, člověk se stává „známým obličejem“, a to není pro mne.

#nahled|https://g.denik.cz/54/43/himmel_j._denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/43/himmel_j..jpg|Jiří Himmel#

Jak jste se připravovali na začátek sezony, která na hradě začíná právě dnes?
Letos poprvé nemáme hotového téměř nic. Všechny přípravné práce jsou kvůli kruté zimě zpožděné o měsíc. Budeme to prostě všechno dohánět. V březnu budeme mít otevřeno jen o víkendech, abychom v týdnu vše dohonili.

A je toho potřeba hodně udělat?
Určitě, hrad je jako české silnice. Po zimě je hodně popraskaný a různých oprav bude třeba víc než jindy.

Co nového chystáte na letošní sezonu?
Každý rok se snažíme nabídnout novinku. Letos to bude zcela zpřístupněný rytířský sál. Tento sál byl dvacet let pro návštěvníky uzavřený. Tím se nám otevírá možnost pořádat různé kulturní pořady. Začneme s večerem poezie. Také připravujeme reprízu večerních prohlídek „Richard Wagner a strašidla“ s teplickým studentským divadlem Opak. Se Sváťovým Dividlem chystáme dětské pohádkové neděle, proběhne druhý ročník jazzblues festivalu Střekovské hudební léto.

Slyšel jsem, že letos nebude otevřená horní restaurace Wagnerka. Je to pravda?
Ano. Bohužel krize se tu projevila nejvíce. Ovšem na hradě s touto návštěvností je jedna restaurace ažaž. Do teď tu fungovaly dvě, nahoře Wagnerka a dole Kovárna. To se nedá utáhnout. Návštěvníci jsou především rodiče s dětmi a důchodci. Všichni mají hluboko do kapsy a udělají si raději na cestu sendvič. Nájemce nám vypověděl smlouvu, prostě to už neutáhnul, i když měl u nás slušné podmínky. Nájmy dole ve městě jsou daleko vyšší.

Ani cukrárna na terase nebude fungovat?
Ne, v provozu bude jen restaurace Kovárna, která je ale velice kvalitní, s širokou nabídkou.

Jaká byla letos na hradě zima?
Tolik sněhu jsem neodklízel za posledních osm let dohromady. Sníh musí totiž hned pryč, jinak voda protéká a ničí vnitřní prostory.

Já myslel, že jste šéf a zavoláte si na to dělníky.
Také bych si to tak představoval. Na státních hradech to je možné. Nebo na památkách, kterým já říkám kombajn na peníze, jako je Karlštejn, Hluboká a Kost, tak tam je to nutné. Je tam velká návštěvnost. Kastelán tam je spíše reprezentant a rozdělovač práce, ovšem s obrovskou zodpovědností. Ale my jsme soukromý hrad a musíme se chovat ekonomicky, na všechno jsme tu jen dva.

Jakou má hrad Střekov návštěvnost?
Asi pětadvacet až třicet tisíc lidí za rok. V roce 2003 jsme měli i čtyřicet tisíc. Úbytek návštěvníků je za posledních pět let razantní. Bohužel jsme umístěni ve špatném prostředí. Upřímně, kdybyste bydlel jinde a kvůli krizi nejel na dovolenou do zahraničí, Ústecký kraj si vyberete k dovolené jen stěží. Je tady krásně, ale jinak to je mizérie. Služby jsou na špatné úrovni. Kdybychom byli posazeni u Máchova jezera, jako třeba Bezděz, měli bychom také šedesát tisíc návštěvníků.

Kolik je potřeba na hradě průvodců?
Bereme pět až šest průvodců a jednu až dvě pokladní. Máme otevřeno od úterý do neděle, od března do listopadu. Vychovat si průvodce je velice obtížné, naštěstí se nás drží. Zájem o tuto práci je obrovský. Prodávají mrtvý kámen, musejí podat informace a nenudit.

Chodíte?
Já průvodcování miluji. To jsem se zde naučil skoro jako první věc, ale nemám už na to moc času.

Na hradě Střekov je otevírací doba od 9.30 do 16.30. Někteří lidé tvrdí, že je to krátká doba. Co vy na to?
Vše je udělané pro to, abychom vyhověli a něco vydělali. Vámi zmiňovaná otevírací doba je sedm pracovních hodin. Současně víme, že dříve otevírat nemá smysl. Většinou ani první prohlídku v 9.30 neděláme, protože není zájem. To stejné je i po šestnácté hodině. Kvůli pár jedincům to nemůžeme prodloužit, musíme se chovat ekonomicky. Vstupné v hodnotě 65 korun není dnes žádný peníz. A můžete se rozhodnout, jestli půjdete s průvodcem, nebo sami. I když nehlídaní návštěvníci dokáží udělat na hradě neuvěřitelné věci.

Jaké neuvěřitelné věci máte na mysli?
Například loni se nám návštěvníci vykáleli v hradních prostorách a dokonce ani ne do rostlinné části. Jeden ve věži a druhý v hradní kapli. Také nacházíme spoustu odpadků a okopané zdi. Chování návštěvníků se zhoršuje rok od roku.

To vás jako kastelána nejvíce trápí?
Ano, lidé zvlčili, jsou více agresivní a sprostí. To nás vždy překvapí, nevím proč zrovna na hradě. Hodně je to vidět u takzvaných „ekologických matek“. Myslí si, že liberální výchova je to nejlepší a děti mohou úplně všechno. Výrazně se zvýšily projevy vandalismu.

Jak jste se k funkci kastelána v roce 2001 vůbec dostal?
Byla to náhoda. Končil jsem ve školství, potřeboval jsem změnu. Dozvěděl jsem se, že se sem hledá zástupce kastelána, tak jsem se přihlásil do výběrového řízení. Vzali mě, ani nevím proč, téměř nic jsem o té práci nevěděl. Půl roku jsem pracoval jako zástupce, ale zametal jsem jen nádvoří. Pak starý kastelán skončil a já šel na jeho místo.

V jaké jste tehdy našel hrad kondici?
Dá se říci, že jsem začal na čistém stole. Nic tu nebylo, chyběly kontakty, chyběly základní suvenýry jako např. turistické známky. V kanceláři měl kastelán jen pastelky, pravítko a tužku, o faxu a počítači jsem si mohl nechat jen zdát. Asi pět let jsem se práci kastelána učil.

Co jste vlastně učil?
Učil jsem asi třináct let český jazyk a dějepis. Po práci učitele se mi stýská, chybí mi kontakt se studenty. Nechybí mi ale situace ve sborovnách. Kvůli tomu jsem odešel.

Ani finančně jste si oproti školství zřejmě moc nepomohl. Souhlasíte?
Rozhodně. Moji kamarádi měli ještě donedávna mylné představy. Rozhodně tu nemám plat jako ve školství. Nedostanu se ani na celorepublikový průměr. Ale tato práce není o penězích.

Odkud vůbec pocházíte?
Z Libereckého kraje, z Frýdlantu. Po studiích jsem zůstal v Ústí.

JAK HO VIDÍM JÁ:Himmel: Muž se šesti kočkami

Nepřipadá v úvahu, žádný rozhovor nebude. To byla první reakce kastelána Jiřího Himmla, když jsem mu zavolal.
Nakonec se mi ho podařilo přesvědčit a sešli jsme se na jeho domácí půdě, tedy v kanceláři správy hradu.
Je to taková půdní místnost nad restaurací Kovárna.

Ještě než jsem vešel dovnitř, vítaly mě tři kočky. No vítaly, spíše se tam procházely a mě si moc nevšímaly. V kanceláři seděla jedna kočka v křesle, druhá ležela na posteli.

„U hradu jsou kočky vždycky. Jsou fajn v tom, že vás neobtěžují, jen se nažerou a vládnou si svým časem,“ řekl mi kastelán Jiří Himmel, když usrkával kávu z hrnečku, na kterém byly nakreslené – hádejte kdo? Kočky. „Některé z nich jsem zdědil, jiné se tu usadily jako „bezdomovci“. Momentálně mám tři roky stabilní stádo šesti koček. Jedna se mnou chodí stejně jako pes, mám ji stále u nohy,“ vyprávěl Himmel.
Nad psacím strojem byl nápis: Hrad střeží kočky.

„Ano, hlídají mi hrad, hlavně před kunami. Přeci jen jich je šest a kuna se jich bojí. Hradní zvěřinec ještě doplňuje psice.“
Opřel jsem se na pohovce o polštář s dalším kočičím motivem a mohli jsme začít. V zapnutém počítači za námi hrál jeden z dílů kultovního seriálu Červený trpaslík.

Rozhovor probíhal v poklidné atmosféře. Kočky na křesle i posteli nehybně spaly.
Jen dvakrát se kastelán rozčílil. Jednou, když popisoval, jak návštěvníci „zvlčili a chovají se agresivně“, a podruhé, když hodnotil práci současného ústeckého primátora Jana Kubaty.

Loni se z hradní skály odloupnul kus balvanu. Nehrozí něco podobného i letos?
Ta skála pracuje a padá stále. Je předepsáno, že se má revidovat každých pět let, my to děláme každé dva roky, i když je to finančně velmi nákladné. Bezpečnost je u nás na prvním místě. Ale nikdy se nedá odhadnout, jestli nějaký kamínek odpadne. Pro letošek máme připraveno i omezení přístupu ke skalnímu masivu.

Jak to bude letos se svatebními obřady na hradě?
Je to taková má noční můra. Svatby děláme, je o ně obrovský zájem. Děláme je rádi, ovšem letos z provozních důvodů žádné nebudou, nejsou vhodné podmínky. Příští rok se k nim určitě vrátíme a rozšíříme termíny.

Jaké zajímavé cizince jste na hradě potkal?
Měli jsme tu Japonce, Mexičany, ale i Australany. Nejvíce mě asi zaujala návštěva z Číny. Před rokem a půl přijela delegace, kde byl jeden šéf a ostatní byli jeho poskoci. Ten soudruh měl absolutní slovo a absolutní moc. To jsem snad neviděl ani u nás za komunismu. Všichni kolem něj skákali jak kolem malého boha.

Autor: Vladimír Mayer

21.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Fotbalisté Střekova. Ilustrační foto.

Střekov splnil taktiku a ve šlágru slaví

Při požáru bytu ve Štúrově ulici zemřel čtyřletý chlapec. Policisté spolu s hasiči ohledávali místo požářiště.
AKTUALIZOVÁNO
10

Noční tragédie v Teplicích. Při požáru v činžáku zemřel čtyřletý chlapec

Proti Ortelu a „dělníkům“ se v Ústí postavili zády desítky lidí

Ústí nad Labem - Finální mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v rámci předvolební kampaně se konal v úterý odpoledne na Lidickém náměstí.

Cizinci se nerespektování zákonů nevyplatilo. Sedl opilý za volant

Krásné Březno - Cizinec si myslel, že mu projde, když sedne opilý za volant. To se ale spletl.

Ústí přidalo učitelům v ghettech. S žáky i rodiči mají peklo na zemi

Ústí nad Labem - Udržet pedagogy ve vyloučených lokalitách je skoro nemožné. Když letošní zvýšení platu pomůže, město jim přidá i příští rok.

FOTO: Malá Dubická oslavovala Petru Fiklíkovou

Dubice - Ředitelka hlásila vyprodáno, objednané sluníčko zaspalo, objevilo se nad nadšenými běžci až při vyhlášení, mlha komplikovala situaci běžcům i dokumentaristům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení