Muzea, zoo, památky a další instituce připravily rozmanitý program. Vstupenky, které si z nich lidé přinesou, se budou losovat o ceny v informačním středisku města.

„Zvýšený turistický ruch znamená zlepšení ekonomiky města,“ řekl novinářům náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha.

Akce se koná letos poprvé, měla by se stát tradicí. Město chce soutěžemi a slosováním o ceny sponzorů motivovat nejen návštěvníky města, ale i místní obyvatele.

„My, co tu bydlíme, neumíme dostatečně objevit všechny krásy města a okolí,“ řekl Řeřicha. Podle představitelů radnice město trpí, protože není vyhledávaným cílem turistů. Každý z cílů pro návštěvníky podle radnice oslovuje jiný segment turistů, proto se nyní rozhodla nabídku spojit.

Jako první z celkem 11 turistických cílů, které jsou v programu zařazeny, otvírá už dnes své brány ústecký hrad Střekov.

O týden později se otevře Skanzen Zubrnice s velikonočním programem, ve stejné obci zahájí v ten den sezonu i Muzeální železnice, která nabídne jízdu zvláštního vlaku.

Většina akcí se ale plánuje na sobotu 3. dubna. Provoz zahájí vyhlídková věž na výletním zámečku Větruše i vedlejší přírodní a zrcadlové bludiště. V ústecké zoo začne letní sezona představením novinek v areálu, křestem dvou opičích mláďat a vyhlášením ankety Zvíře roku.

Ve Velkém Březně mohou turisté navštívit zámek, kde se budou konat prohlídky s jarní květinovou výzdobou. Odpoledne je připravena i prohlídka nedalekého pivovaru s ochutnávkou.

Sezonu zahájí loď Porta Bohemica, která má letos plout v pravidelné osobní dopravě mezi Ústím a Štětím. Nová loď se bude křtít ve vaňovském přístavu, na okružních plavbách bude vozit turisty po celý den zdarma. (čtk)