S pěkným počasím se protesty obyvatel množí. Počet stížností je oproti předchozím měsícům téměř dvojnásobný.

„Od začátku března si na zápach lihovaru stěžovalo 75 lidí. V lednu jich přitom bylo 48, v únoru 37,“ prezentuje čísla starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Cítit byl prý lihovar i v zimě, ale za zavřenými okny to tolik nevadilo. „Potřebujeme dělat něco venku, takže zápach teď víc vnímáme. Obtěžuje nás,“ postěžoval si například Jiří Kopic z Trmické ligy.

Zápach nezmizel

„Říká se, že je zápach menší, ale pořád tu je,“ kroutí hlavou předsedkyně Trmické ligy Jitka Rydvalová.

„Otevřete si malé okénko a dovnitř se vám navalí vzduch, který zaplní celý dům. To už pak nevyvětráte,“ přidala další argument Danuše Novotná.

Obavy z kolaudace

Zástupcům Trmické ligy vadí ale především to, že je o vývoji kauzy nikdo neinformuje. „Vždy nám jen oznámí, že nejsme dotčený orgán a tím to končí,“ uvedla Rydvalová.

„Ze stavebního úřadu nám poslali jediný dopis, ve kterém žádali o vyjádření, jestli lihovar smrdí. To jsme poslali, ale nevíme co dál. Už se neozvali,“ dodala.

„Teď máme strach hlavně z toho, co bude v případě, že projde kolaudace. Co když se pak přestanou hlídat a nikdo s tím už nehne?“ ptala se předsedkyně sdružení.

Předseda představenstva společnosti PLP, která lihovar provozuje, Oldřich Řáha, naopak věří, že kolaudaci podniku už nic nebrání. „Neříkám, že je vše stoprocentně v pořádku, ale dostali jsme zápach pod kontrolu,“ pochlubil se Řáha.

Obyvatelům Trmic a Koštova vadí ale i hluk, který prý lihovar vydává. „Ve dne to tolik slyšet není, ale v noci je to hrozné,“ říká Ivana Kostilníková z Koštova.

„Navečer spouštějí dopravník mezi sily a hrozně to vrže. To je takový rámus… Osobně si myslím, že by stačilo to namazat, ale zdá se mi, že tam neudělali vůbec nic,“ rozčiluje se Kostilníková.

Nové zprávy zatím nejsou ani z litvínovského stavebního úřadu, který má kolaudaci lihovaru na starosti.

„Lihovar má do konce dubna povolený zkušební provoz, takže se čeká, jestli bude vše v pořádku,“ sdělil Deníku vedoucí odboru stavebního úřadu v Litvínově Jaroslav Pikhart